Prudnik24

W Racławicach Śląskich powstanie skansen kolejowy

W Racławicach Śląskich powstanie skansen kolejowy
26 stycznia
15:00 2015

W Racławicach Śląskich ma powstać skansen kolejowy, będący filią Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Na początku tego roku podpisano umowę inicjującą inwestycję.

Stronami umowy jest gmina Głogówek i Stowarzyszenie Miłośników Kolei Racławice Śląskie.

Gmina jest formalnym partnerem Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, wspiera też tą inicjatywę. – wyjaśniła naszej gazecie rzecznik gminy Głogówek Małgorzata Rosińska. Faktycznie – gmina formalnie przejęła obiekt i sfinansowała remont pomieszczeń dworca kolejowego. Efektem starań racławickiego Stowarzyszenie Miłośników Kolei jest natomiast nowa wiata nad peronem, której groziła likwidacja. Gdyby projekt skansenu uda się wcielić w życie, na stacji w Racławicach będzie można oglądać zabytkowe lokomotywy oraz inne eksponaty z Warszawy.

Od wielu już lat zabiegamy o zachowanie pozostałości tej unikatowej infrastruktury kolejowej – wyjaśnił w rozmowie z Radiem Opole Tadeusz Wrona – prezes Stowarzyszenia Miłośników Kolei Racławice Śląskie. Jak zaznaczył, ważnym elementem funkcjonowania skansenu będzie współpraca ze stroną Czeską – nasi zachodni sąsiedzi mają plany poprowadzenia do Racławic kolei wąskotorowej. Czescy turyści mogliby więc – po przesiadce w Racławicach – obrać kurs na dalsze zwiedzanie w kierunku Jaworzyny Śląskiej i Głuchołaz.

Racławice Śląskie znane są z pielęgnowania tradycji kolejowych. To właśnie tu odbywa się rokrocznie piknik kolejowy – polsko-czeska impreza, która z biegiem czasu zyskuje coraz większe znaczenie, ciesząc się rosnącym zainteresowaniem turystów.

Gazeta Prudnik24 – numer 205

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook

http://twoje-info.waw.pl/
  • nowe domy i mieszkania na sprzedaż w warszawie poszukujesz domu mamy dla ciebie kilka propozycji które spełnią twoje oczekiwania
  • twoje-info.waw.pl
  • lokalizacja wycieków lodz opinie
  • lokalizacji wycieków najnowsze ogłoszenia na lokalizacja wody warszawa szukanie próby łódź widzew wczoraj
  • ponidzie
  • do udziału w xxii ogólnopolskim przeglądzie fotograficznym ponidzie zaprasza organizator buskie samorządowe centrum kultury i