Prudnik24

Będą konsultacje społeczne dotyczące parku – sprawdź terminarz spotkań

Będą konsultacje społeczne dotyczące parku – sprawdź terminarz spotkań
09 marca
19:19 2015

Prudnicki Park Miejski założony został pod koniec XIX wieku przez Towarzystwo Upiększania Miasta. Od tego czasu Park miał swoje wzloty i upadki. Rozrastał się, pojawiały się w nim kolejne pomniki i reprezentacyjne alejki, otoczenie wzbogaciło się o Basen Kąpielowy. Z biegiem lat szczególnie po wojnie i w latach 90. dobra sława miejsca „wypłowiała”. Tak chętnie uczęszczane kiedyś miejsce, radzono po zmroku mijać szerokim łukiem.

O Parku jednak nie zapomniano. Od paru lat stopniowo poddawany jest rewitalizacji – przywrócono pomnik Diany, powstał Orlik i skatepark z prawdziwego zdarzenia. Miejsce to potrafi tętnić życiem, jak kiedyś – ale inaczej.

Nadchodzi moment realizacji kolejnej inwestycji w tym miejscu. Urząd Miasta stara się obecnie o środki unijne. W perspektywie finansowej lat 2014-2020 pozyskane fundusze pozwolą na uwydatnienie dawnych walorów Parku.

Aby zrobić to umiejętnie miasto wraz z Prudnicką Radą Seniorów postanowiło przeprowadzić konsultacje społeczne ws. nowej inwestycji. Na podstawie tych różnych perspektyw stworzona zostanie wizja miejsca przyjaznego i uniwersalnego, dostosowanego do potrzeb zarówno osób starszych, jak i młodszych.

Otwarte spotkania konsultacyjne ws. Parku Miejskiego w Prudniku odbędą się 14 marca (10:00 – 14:00) i 15 marca (14:00 – 18:00), w Prudnickim Ośrodku Kultury. Dodatkowo swoje uwagi dot. planowanego kolejnego etapu rewitalizacji można zgłaszać drogą mailową na adres konsultacje@prudnik.pl a także listownie na adres Urzędu Miasta (Prudnik, Ul. Kościuszki 3).

Najbardziej aktualne informacje dot. organizacji i przebiegu konsultacji znaleźć będzie można m.in. na stronie Urzędu www.prudnik.pl a także na nowej stronie Stowarzyszenia Przyjaciół LO i Prudnickiej Rady Seniorów http://www.sploprudnik.pl/.

Proces konsultacyjny wspiera merytorycznie Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Ę oraz Fundacja na Miejscu w ramach projektu Zoom na Rady Seniorów. Więcej o tej inicjatywie na stronie www.zoomnaradyseniorow.pl


Kilka wypowiedzi odnośnie konsultacji:

Regina Sieradzka:

Jako, że jesteśmy we wspólnym projekcie z gminą, pt. „Zoom na Rady Seniorów”, a przed trzecim etapem rewitalizacji parku miejskiego, seniorzy mają teraz podgląd: jakie są trudności z przemieszczaniem się na terenie parku, ścieżki i jak wyobrażalibyśmy sobie park w przyszłości. Z inicjatywy Rady Seniorów zaproszono na spotkanie panią Iwonę Solisz, wojewódzkiego konserwatora zabytków, z czego byliśmy bardzo zadowoleni. Przyjazd pani konserwator dał nam bodziec do tego, żeby myśleć pozytywnie, że uda się zmienić park na lepsze. Jest on historycznym miejscem, ale okazuje się, że i ścieżki mogą być wykonane według najnowszych metod, i prawdopodobnie będzie łatwiej rozpocząć kolejny etap. Szkoda tylko, że według przekazanych przez pracowników gminy informacji, inwestycje będą musiały być rozciągnięte aż do 2020 roku, bo taka jest perspektywa finansowania, a chciało by się to mieć już nieco wcześniej. Cieszymy się bardzo, że jesteśmy też trochę prowadzeni przez osoby z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”. To są młodzi ludzie, socjologowie miasta, a więc z nową specjalnością zawodową i nowym spojrzeniem na różne działania. Wspierają nas w tworzeniu społeczeństwa obywatelskiego, i można powiedzieć, że otwierają nam oczy, przygotowują nas również do konsultacji. Na początku marca zaplanowane jest kolejne spotkanie, podczas którego będziemy analizować ankiety, które najpierw zostały stworzone przy naszej pomocy, a następnie seniorzy wypełniali je. Spodziewamy się, że rezultatem tych analiz będą kolejne interesujące wnioski.

Zuzanna Naruszewicz, koordynatorka działań animacyjno–konsultacyjnych w Prudniku:

Rozmawialiśmy też o altanie – czy i na ile na jest możliwe zagospodarowanie jej otoczenia, aby mieszkańcy częściej z niego korzystali. Odpowiedź była pozytywna, mamy zatem zielone światło. Mamy takie założenie, że chcemy badać potrzeby mieszkańców i na podstawie różnych propozycji wyjść z koncepcją wykonania danego fragmentu parku. Proponowano również wykorzystanie rozwiązań, jakie zastosowano w innych miastach, i by w ten sposób zorganizować konsultacje. Była to ciekawa wymiana zdań.

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” Ludwika Ignatowicz:

Celem spotkania roboczego, związanego z parkiem miejskim, była głownie rozmowa z panią konserwator zabytków. Było szereg pytań, zarówno od nas, jako przedstawicieli procesu konsultacyjnego, jak i od mieszkańców. Rozmawialiśmy na temat możliwości zmian w parku, poruszane były kwestie tzw. małej architektury – alejek, ławek, oświetlenia. Dowiedzieliśmy się, że jest szansa na inwentaryzację tzw. ‚dzikich” alejek, wydeptanych przez mieszkańców, które nie są wpisane w projekt. Być może część z nich zostanie utwardzona i „zalegalizowana”, jako alejki drugiej kategorii. Poruszane był też kwestie promocji konsultacji. Chcielibyśmy ten proces nieco wydłużyć, wykorzystać ulotki, plakaty, czy stronę internetową urzędu miasta, oraz lokalne media. Pani konserwator zapewniła nas, że po przygotowaniu raportu odwoła się do zebranych opinii mieszkańców, dzięki czemu będą oni wiedzieli, które zadania można zrealizować. Nawet, kiedy zmiany zaplanowane na lata 2015-2020 zostaną zrealizowane, ktoś będzie mógł wrócić do naszych badań i raportu, powtórnie przeanalizować potrzeby mieszkańców względem tej przestrzeni. Być może na bazie informacji zebranych w trakcie konsultacji wyrośnie jakaś ciekawa organizacja pozarządowa, która widząc potrzeby mieszkańców, będzie realizowała tam swoje przedsięwzięcia. Taki model pracy pozwala przyszłościowo działać na terenie parku.

Maria Klaman, koordynatorka projektu „Zoom na rady seniorów”:

Cały proces konsultacji jest pomysłem prudnickiej Rady Seniorów, w który ta grupa jest włączona, przy wsparciu Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” i Fundacji „Na Miejscu”, przy dużej współpracy prudnickiego samorządu. Współpraca z Radą Seniorów to kolejne działanie na rzecz pracy z osobami starszymi, zaproszenie mieszkańców Prudnika do budowania dialogu między mieszkańcami, a urzędem miasta.

Iwona Solisz – Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków:

Bardzo dobrze, że odbywają się tego typu spotkania, kiedy mówi się o działaniach w obiektach zabytkowych, które wymagają szczególnej pieczy – zarówno właściwego sposobu zaprojektowania zmian, jak i dobrego wykonawstwa. Ważne, aby w te działania włączać nie tylko specjalistów – czyli służby ochrony zabytków, czy urząd miasta, który tutaj jest inwestorem – ale także lokalną społeczność. Tak, aby ona przyczyniała się do wyłonienia propozycji rozwiązań funkcjonalnych, które będą dobre dla mieszkańców, ale również mam nadzieję, że dzięki tym konsultacjom sposoby realizacji niektórych zadań będą lepiej zrozumiałe i ten głos konserwatora również będzie rozpatrzony i brany pod uwagę przez mieszkańców. Działania, które już zostały do tej pory wykonane w parku w Prudniku były najbardziej znaczące, ponieważ dotyczyły infrastruktury. Zostały wykonane chociażby boiska, czy plac zabaw. Mam nadzieję, że kolejne pójdą nie tyle w kierunku rozwoju infrastruktury, bo tej już wystarczy, a ważniejsze było by stworzenie miejsc przyjaznych dla mieszkańców w kontekście parku krajobrazowego, z elementami wypoczynku. Żeby przykładowo ścieżki były wygodne, przyjazne, żeby tzw. mała architektura była estetyczna i dobrze wkomponowana. Można pomyśleć, by urozmaicić drzewostan, czy o nasadzeniach rabat, kwiatów, czyli wprowadzenie więcej elementów estetycznych. Wydaje się, że na tym etapie to właśnie elementy naturalistyczne, krajobrazowe, powinny być eksponowane.

Gazeta Prudnik24 – numer 299

Reklamy

Reklamy



















Facebook