„Wolontariat jest Trendy”
Takie oto hasło przyświecało Wojewódzkiej Sesji Popularno – Naukowej, jaka odbyła się 9 lutego w hali II LO w Prudniku. Gościem honorowym wydarzenia była prezes fundacji „Świat na Tak” i poseł, Joanna Fabisiak.
Sesję zorganizował Powiatowy Klub Wolontariatu, działający przy Zespole Szkół Rolniczych w Prudniku, prowadzony przez pedagoga szkolnego w ZSR, Marzannę Zawadzką – Ciępkę, która pełni funkcję wojewódzkiego koordynatora Młodzieżowego Wolontariatu „Klubów Ośmiu”. Współorganizatorami konferencji byli: Powiat Prudnicki, Zespół Szkół Rolniczych, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku. Udział w niej wzięli m.in. samorządowcy, poseł na Sejm RP Janina Okrągły, Danuta Sieradzka – wizytator Kuratorium Oświaty w Opolu, a także przedstawiciele placówek i władz oświatowych, policji, straży pożarnej, oraz opiekunowie „Klubów Ośmiu” z Opolszczyzny i młodzież z szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Prudnika i Białej.
– Pomoc drugiemu to esencja czystego dobra. Wolontariat uszlachetnia, hartuje i poszerza horyzonty, a nade wszystko – uczy młodzież wielu umiejętności, które będą przydatne na starcie do dorosłego życia. Jestem dumny, że na naszym terenie wolontariat prężnie działa już od wielu lat, a dzięki fundacji „Świat na Tak” powołano wojewódzkiego koordynatora młodzieżowego wolontariatu – mówił otwierając spotkanie starosta prudnicki, Radosław Roszkowski.
Zapowiedział, że w czerwcu 2016 roku Prudnik będzie gospodarzem gali XXII ogólnopolskiego finału samorządowego konkursu nastolatków „Ośmiu Wspaniałych”, w którym rywalizują wolontariusze z blisko 400 „Klubów Ośmiu”, jakie w całym kraju prowadzi warszawska fundacja „Świat na Tak”. W organizację gali zaangażowały się władze gminy i powiatu.
Joanna Fabisiak, prezes fundacji „Świat na Tak” wygłosiła wykład pt. „Wartość wolontariatu w procesie wychowania młodzieży”. Skupiła się na m.in. problemach w wyrażaniu uczuć i emocji we współczesności, jak skutkują one dla naszego życia społecznego, oraz jak wychować młodego człowieka. Apelowała do mediów, by te pokazywały więcej dobra. Zwracając się do młodych, mówiła o dobrym wykonywaniu pracy i wypełnianiu ról społecznych, co „zawsze przyniesie sukces”. Mówiła o cechach, jakie powinien posiadać wolontariusz, przybliżyła też działalność kierowanej przez nią fundacji. Podała także historyczne przykłady Portugalii, Niemiec i Stanów Zjednoczonych, a także Polski, gdzie idee wolontarystyczne rodziły się począwszy już od XV wieku. Przekonywała, że w szkołach, gdzie propaguje się idee wolontariatu, jest znacznie mniej problemów wychowawczych.
W dalszej części zaprezentowano działalność Powiatowego Klubu Ośmiu w Prudniku. Wymieniono szereg działań, w jakich w ostatnich latach uczestniczyli prudniccy wolontariusze, pomagając potrzebującym na terenie powiatu prudnickiego, a także poza nim.
Prezentację uzupełniła część artystyczna, przygotowaną przez wolontariuszy wspólnie z podopiecznymi instytucji objętych stałym wolontariatem. Dzieci ze Świetlicy Środowiskowej Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Dąbrówka” wraz z wolontariuszami wystawiły „Bajkę” Henryka Sienkiewicza, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy – Justyna Malinowska i Piotr Zoryj – zaśpiewali utwór zespołu Pectus „To co chciałam Ci dać”. Uczniowie z ZSO Nr 1 w Prudniku zaprezentowali pantomimę pt. „Spójrz wokoło”. W wykonaniu członków klubu wolontariatu usłyszeliśmy także utwory muzyczne: „Ludzki gest” (M. Madzia, N. Battel i J. Grygiel), a także „Może za jakiś czas” (M. Madzia). Na zakończenie wszyscy wolontariusze wraz z opiekunami zaśpiewali hymn fundacji „Świat na Tak” pod tym samym tytułem.
O wolontariacie wypowiedzieli się:
Joanna Fabisiak, prezes fundacji „Świat na Tak”:
Nasz język, w porównaniu choćby do czasów Norwida, jest o około 40% uboższy w słowa wyrażające pozytywne emocje – jak sympatia, życzliwość, przyjaźń czy miłość. Jesteśmy znacznie bardziej racjonalni w wyrażaniu uczuć. We współczesnych mediach również więcej jest ocen i informacji negatywnych, niż pozytywnych. W dużej mierze kreują one nasz obraz świata i psychikę.
Jeśli jednak dostarczymy młodzieży wzorce godne naśladowania, wskażemy autorytety, to jej postawy będą coraz bardziej wysublimowane. W młodych ludziach są ogromne pokłady dobra i pomysłowości. Każdy z nich ma jakiś charyzmat.
Wolontariusz to człowiek, który ma głowę pełną pomysłów i oczy wypatrujące kogoś, komu warto pomóc, serce pełne życzliwości i ręce chętne do pracy. W fundacji „Świat na Tak” wolontariat opiera się na dwóch filarach: każdy może w życiu zrobić coś złego, ale może to także naprawić. Druga zasada, to życzliwość dla drugiego człowieka.
Janina Okrągły, poseł na Sejm RP:
To bardzo ważne, że jest młodzież, która chce dać coś do siebie, pomagać innym. Wolontariat to odbieranie dobra i podawanie go dalej. Jest on przygotowaniem do dorosłego życia i pracy, tam gdzie potrzeba będzie umiejętności współdziałania w grupie. W pracy, rodzinie, szkole liczy się nie tyle „ja”, co „my”. Pracodawcy patrzą, czy młody człowiek gdzieś działał, a wolontariusz to dla nich ktoś, kto już się sprawdził. Bardzo dobrze, że od kilku lat działa także ustawa o wolontariacie, która gwarantuje m.in. ubezpieczenie. Cieszę się, że w 2016 roku przyjadą do nas wolontariusze, by wspólnie uczyć się, jak należy w sposób zorganizowany i efektywny dobrze pomagać.
Marzanna Zawadzka – Ciępka, wojewódzki koordynator Młodzieżowego Wolontariatu „Klubów Ośmiu”:
Kiedy zostałam koordynatorem, chcę powołać kluby w gimnazjach w Prudniku i innych miejscowościach powiatu – Białej, Głogówku. W całym województwie jest nas sporo, ale jeszcze się nie znamy. Liczę, że już podczas gali za rok, opolanie będą wspólną drużyną. Ta sesja nie odbyła by się bez zaangażowania władz, ludzi dobrej woli, oraz młodzieży – za co serdecznie dziękuję.
==================================
„Powiatowy Klubu Ośmiu” przy ZSR w Prudniku
Działa w nim obecnie około 50 wolontariuszy, uczniów szkół ponadgimnazjalnych (ZSR, ZSO nr 1, CKZiU) w Prudniku. Klub prowadzi stały wolontariat w prudnickich placówkach: Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej, Środowiskowej Świetlicy Szkolnego Schroniska Młodzieżowego „Dąbrówka”, Ośrodku Pomocy Społecznej, a także na rzecz osób niepełnosprawnych w Środowiskowym Domu Samopomocy. Współpracował również z Oddziałem Stowarzyszenia „Czas dla rodziny”, m.in. przy realizacji projektu „Złota Polska Jesień dla rodziny”.
Klub angażuje się także w liczne akcje charytatywne: „Zbiórka Nakrętek”, „Dar Serca” na rzecz kolegi w trudnej sytuacji materialnej, „Prezent od Mikołaja”, „Mikołajki w Przedszkolu” (w Publicznym Przedszkolu nr 4 w Prudniku), „Dary dla Nadwórnej”- na rzecz Polaków mieszkających na Ukrainie, pomoc dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Jemielnej koło Oleśnicy.
Wolontariusze służyli pomocą przy organizacji Festiwalu Nauki Eduscience. Uczestniczą w uroczystościach państwowych jako członkowie pocztów sztandarowych Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych w Prudniku, oraz Związku Inwalidów Wojennych RP w Prudniku.
W ramach akcji „Znicz” na cmentarzu w Prudniku młodzież porządkuje groby zmarłych nauczycieli. W grudniu ub.r. zorganizowano „Wigilię Polską” na Rynku dla mieszkańców Prudnika.
Opiekunami Powiatowego Klubu Ośmiu są: Marzanna Zawadzka- Ciępka, Aleksandra Grochowska, Joanna Dziadkowiec – Stącel.