Prudnik24

Tydzień teatralny – czyli młodzi aktorzy dla młodych widzów

Tydzień teatralny – czyli młodzi aktorzy dla młodych widzów
04 maja
19:17 2015

Tegoroczny Tydzień Teatralny obfitował w spektakle, których motywem przewodnim były postawy wobec agresji, trudności w relacjach międzyludzkich i waga przyjaźni. Nie zabrakło również elementów baśniowych i ćwiczeń warsztatowych, które przeprowadził znany aktor – Zbigniew Waleryś. Impreza, organizowana przez Prudnicki Ośrodek Kultury, odbyła się w dniach 13-17 kwietnia i adresowana była głównie do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.

Zaczęło się od spektaklu w reżyserii Elżbiety Dragan z Zespołu Szkół Podstawowych nr 2 w Prudniku, która opiekuje się grupa teatralną „Pinokio”. Przedstawienie zatytułowane „Sposób na dręczyciela” to opowieść o tym, jak zachować się w sytuacji nękania przez bandę szkolnych łobuzów. Spektakl zapowiadany był m.in. jako protest przeciwko szkolnej agresji, objawiającej się przemocą fizyczną, czy w formie wyłudzeń pieniędzy. Odbył się dwukrotnie – 13 i 14 kwietnia.

Spektakl „Gnomy. Antybaśń” w reżyserii Piotra Charczuka, którego prezentacja miała miejsce 16 kwietnia to dowcipna opowieść o sile przyjaźni, bohaterstwie i odwadze. „Przewrotna zabawa i zabawna przewrotność”, a wszystko w otoczce tajemniczej, baśniowej krainy pełnej dziwnych stworów, bagien i gór. Oglądające go dzieci z klas IV-VI miały duża frajdę. Młodzi aktorzy to członkowie grupy teatralnej NSP z Dytmarowa.

W piątek 17 kwietnia na deskach sceny sali reprezentacyjnej zaprezentował się Teatr Profilaktyczno-Edukacyjny dla Dzieci i Młodzieży „Moralitet z Krakowa”. Tego dnia wystąpił z dwoma spektaklami w godzinach rannych. „Bella” to historia zbuntowanej nastolatki, która wykazuje postawę roszczeniową wobec innych, potrafi drwić z mniej zadbanych koleżanek, wyśmiewając je na portalach społecznościowych. Z kolei „Diablelski młyn” to próba ukazania pedagogów jako zwykłych ludzi, którzy też mają swoje problemy, są tacy sami jak rodzice uczniów i chętnie służą pomocą.

Ostatni ze spektaklów – „Po drugiej stronie” wyreżyserowała Beata Puzio, prowadząca zespół teatralny POK-u. To historia dwóch sióstr stworzona na bazie słuchowiska radiowego Ireneusza Iredyńskiego pt. „Okno”. Obie kobiety pozornie są sobie bliskie, choć w rzeczywistości mocno się od siebie oddaliły. Był to jedyny spektakl skierowany również dla dorosłych.

W programie Tygodnia Teatralnego był też wyjazd do Teatru Lalki i Aktora w Opolu (15 kwietnia) na spektakl „Liściki na wiatr” zrealizowany na podstawie opowiadań Teona Tellegena „Nie każdy umiał się przewrócić”.

Największą atrakcją były chyba jednak warsztaty aktorskie przeprowadzone przez aktora Zbigniewa Walerysia, znanego z roli „Dionizego” w filmie „Papusza”, czy – ostatnio – Stefana w „M jak miłość”. Pan Zbigniew nie tylko opowiedział dzieciakom o swojej karierze artystycznej, ale także przeprowadził z nimi ćwiczenia aparatu mowy, oddechu, emisji głosu, czy sposobów poruszania się po scenie.

Gazeta Prudnik24 – numer 293

Reklamy

Reklamy

Facebook