Nowa prudnicka telewizja ruszy jesienią
Od wczesnej jesieni gmina Prudnik wystartuje z programem telewizyjnym, który ma zastąpić zlikwidowany niedawno program prudnickiej kablówki. Realizacją przedsięwzięcia zajmie się Prudnicki Ośrodek Kultury.
Nowy kanał dostępny będzie w pakiecie Vectry. Gmina zamierza go poddzierżawiać od Mariana Pospiszela z Głubczyc, który ma koncesję na tworzenie tamtejszej telewizji. Program otrzymał nazwę Prudnicki Kurier Informacyjny, a swoim zasięgiem będzie obejmował pogranicze polsko-czeskie. W realizacji telewizji prudnicki magistrat będzie współpracował z parterami z czeskiego Bruntala.
– Od lat organizujemy wiele wspólnych imprez, wiec połączymy siły – deklaruje dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury Ryszard Grajek.
Jak mówi nam szef placówki, Prudnicki Kurier Informacyjny będzie się ukazywał dwa razy w tygodniu. Czas trwania został przewidziany na nieco ponad godzinę.
– Będziemy w nim prezentowali zapowiedzi, a także relacje i migawki filmowe wszystkich wydarzeń kulturalnych mających miejsce na pograniczu, zwłaszcza w Prudniku – zapowiada nasz rozmówca. W programie mają się też pojawiać wiadomości dotyczące życia Prudnika, na przykład relacje z obrad rady miasta.
– W naszej lokalnej prasie informacje raz są rzetelne, a raz nie. Dlatego też chcemy pokazywać żywy obraz, który nie kłamie, a pokazuje to, co faktycznie było zapowiadane – mówi Ryszard Grajek. Według niego telewizja daje duże możliwości na sprzedanie swojej oferty w sposób nowoczesny.
– Plakaty nie do końca w XXI wieku spełniają swoje zadania – kontynuuje dyrektor. – Chociaż nasz Facebook świetnie funkcjonuje i często wiadomości o naszych imprezach można usłyszeć z kościelnych ambon, to nic nie zastąpi żywego obrazu. W Głubczycach działa to od 15 lat i wszyscy sobie to chwalą.
Szef POK-u twierdzi, że w nowej prudnickiej telewizji kablowej mało będzie komentarzy, a dużo obrazu. Sprzęt do realizacji telewizji został zakupiony za około 50 tys. zł. ze środków pochodzących z programu unijnego. W siedzibie POK-u jest też już przygotowywane profesjonalne studio nagraniowe. W placówce rozglądają się już także za osobami, którzy mogliby pomóc tworzyć telewizję od strony technicznej. Warunek – muszą znać się na montażu. Ich praca ma być finansowana z budżetu POK-u. Po upływie 5 lat od unijnego dofinansowania telewizja uzyska już możliwość zarabiania na siebie na przykład poprzez emisję reklam.
Co ważne, program Prudnickiego Kuriera Informacyjnego będzie nadawany w jakości HD.