Prudnik24

Prudnik i Ziemia Prudnicka w latach 1945 – 1947

Prudnik i Ziemia Prudnicka w latach 1945 – 1947
03 października
19:14 2015

Prezentujemy list dra Wojciecha Dominiaka,  Dyrektora Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz Franciszka Dendewicza, Prezesa Towarzystwa Historycznego Ziemi Prudnickiej.


Minęło 70 lat od zakończenia jednego z największych konfliktów w dziejach ludzkości, jakim była II wojna światowa. Niosła za sobą wiele zniszczeń, pochłonęła w wyniku działań na wszystkich jej frontach blisko 73 mln ofiar. Największe straty w ludziach w stosunku do ogółu mieszkańców poniosła Polska, tracąc 16,07% ludności (wg ostatnich danych 5,6 mln ludzi). Choć działania wojenne zakończyły się zwycięstwem aliantów, to w wojnie tej nie było zwycięzców. Ci, którzy przeżyli, nieśli brzemię utraty najbliższych: swoich rodziców, dzieci, współbraci, a także utraty swojej ojczyzny, majątków. Zmuszeni do pozostawienia dorobku swojego życia byli przesiedlani na ziemie obce, które odtąd miały stać się ich nowym domem, gdzie życie miało toczyć się od nowa.

Muzeum Ziemi Prudnickiej oraz Towarzystwo Historyczne Ziemi Prudnickiej przystąpiło do prac nad realizacją projektu „Prudnik i Ziemia Prudnicka w latach 1945 – 1947”. Chcemy dotrzeć do mieszkańców Prudnika i okolic, którzy w latach 1945 – 1947 mieszkali bądź przyjechali do naszego miasta. Podczas rozmów rejestrowane będą wspomnienia osób pamiętających te bolesne, ale ważne dla kształtowania się obecnego krajobrazu kulturowego wydarzenia. Efektem tych spotkań będzie publikacja książkowa, będąca zbiorem wspomnień i relacji świadków wydarzeń z w/w okresu.

Zechciejcie Drodzy Państwo podzielić się wspomnieniami. Jesteście nosicielami żywej historii, ta historia jest w Was. Pomóżcie tym samym, nam, młodym ludziom, zrozumieć niełatwe czasy w których żyliście, abyśmy pamiętali, że życie w wolności i pokoju zawdzięczamy Wam. Pomóżcie nam, poprzez poznanie i zrozumienie czasów Waszej młodości wzmacniać postawy szacunku dla Waszego poświęcenia, a dzieląc się z nami Waszymi doświadczeniami, pomóżcie pielęgnować i ocalić od zapomnienia cząstkę historii naszej małej Ojczyzny.

Osoby chcące podzielić się z nami swoimi wspomnieniami prosimy o kontakt:

Muzeum Ziemi Prudnickiej

Bolesława Chrobrego 5

48-200 Prudnik

tel. 77 406 80 60

e-mail: biuro@muzeumprudnik.pl

Gazeta Prudnik24 – numer 195

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

Facebook