Prudnik24

Słynny poeta w I LO

Słynny poeta w I LO
31 października
18:30 2015

W czwartek 15 października w auli I LO w Prudniku gościł słynny polski poeta – Jacek Podsiadło. Spotkanie było sponsorowane przez Fundację im Wisławy Szymborskiej.

Podsiadło to legenda polskiej literatury współczesnej. Jest zaliczany do tzw. pokolenia Brulionu (pismo zamieszczające teksty poetycki i prozatorskie autorów przeważnie urodzonych w latach 60., których debiuty książkowe miały miejsce po 1989 r.). Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany, m.in. – w 1998 roku – prestiżową Nagrodą Fundacji im. Kościelskich. Pisze głównie poezję i prozę, jest także tłumaczem, dziennikarzem i felietonistą.

W prudnickim spotkaniu uczestniczyło 90 osób – uczniowie klas z rozszerzonym językiem polskim I LO w Prudniku, dyrekcja i nauczyciele z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Prudniku, poloniści i bibliotekarze oraz zainteresowani uczniowie innych szkół ponadgimnazjalnych.

– Początek był dość niefortunny i nerwowy, ponieważ nasz gość spóźnił się 15 minut, ponadto odmówił w kuluarach wypowiedzi dla lokalnej telewizji. Niekorzystne wrażenie wywarła też stanowcza prośba o niefilmowanie spotkania oraz niefotografowanie jego osoby, po której ekipa z kamerą opuściła salę, a zdumiona młodzież zaczęła chować swoje aparaty i smartfony – opowiada nam kierownik prudnickiej biblioteki a zarazem prowadząca spotkanie Małgorzata Skowronek. Tu warto nadmienić, że Podsiadło słynie z kontrowersyjnych zachowań, zwłaszcza w temacie robienia mu zdjęć. Klasyka – można by skomentować.
– Na szczęście, choć nie obyło się bez zgrzytu, kiedy dojeżdżająca część uczniów opuszczała salę, rozmowa z poetą zatarła te niemiłe wrażenia i na zakończenie spotkania wszyscy szczerze za nie dziękowali, żałując, że trwało tak krótko i zapraszając Jacka Podsiadłę na kolejne spotkania w naszym mieście – dodaje nasza rozmówczyni.

Rozmawiano m.in. o dorobku artystycznym poety, jego autodefinicji jako pisarza, inspiracjach i mistrzach poetyckich, wyróżników jego języka poetyckiego, wartościach w literaturze i życiu (definicja wolności), próbach prozatorskich, fascynacji – a może tylko sentymentu – do kultury masowej, w tym westernów, źródłach poezji oraz pracy tłumacza i jego powinnościach wobec przekładanego tekstu. Pytania z sali dotyczyły jego stosunku do nagród literackich oraz wydawania tomików w „dziwnych” oficynach, przez co – nad czym ubolewał Krystian Tyrała – są one bardzo trudno dostępne. Najżywszą reakcję poety wywołało pytanie z sali o kwestię prawdy i kłamstwa w jego pisarstwie – Jacek Podsiadło podkreślał, że o ile w prozie zdarza mu się kłamać, żartować, konfabulować, o tyle wiersze zawsze są prawdziwe, choć oczywiście nie wszystkie opisują sytuację z jego życia. Spotkanie zakończyła autorska prezentacja wierszy, kilkukrotnie przedłużana na prośbę uczestników.

Spotkanie poprzedziła uroczystość wręczenia nagrody Danielowi Sługockiemu – uczniowi Technikum Informatycznego z CKZiU – laureatowi internetowego konkursu na analizę i interpretację wiersza Podsiadły.

Zdjęcie: W. Steć

Gazeta Prudnik24 – numer 211

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook

szkoła tańca szczecin
  • Szczecin, taniec towarzyski i solowy. Szkoła Tańca.
  • taniec.org