Prudnik24

Głogówecka Akademia Wiedzy z militariami

Głogówecka Akademia Wiedzy z militariami
25 listopada
19:29 2015

W ramach Głogóweckiej Akademii Wiedzy, która rozpoczęła 17 rok istnienia, w piątek 6 listopada odbył się wykład historyczny wraz z wystawą przedstawiającą uposażenie wojskowe i militarne.

Prelegenci – mgr Dragomir Rudy i historyk Andrzej Latusek opowiadali o ekshumacjach żołnierzy niemieckich na Śląsku Opolskim. Wykład urozmaicił pokaz multimedialny z miejsc badań w tym z Wierzchu i Nowego Browińca. Licznie zgromadzona widownia z zainteresowaniem wysłuchała znawców tematu. Dodatkową atrakcją, którą uraczył zebranych organizator, był pokaz umundurowania współczesnych formacji wojskowych z Europy i Stanów Zjednoczonych, który przygotowali lokalni pasjonaci. Na wystawie można było zobaczyć np. kolekcję różnorakich hełmów wojskowych od I wojny światowej do czasów współczesnych, replik broni czy pamiątkowe dokumenty i medale z minionej epoki.

Hitem ekspozycji niewątpliwie było pokazanie rzeczy osobistych żołnierzy niemieckich, które zostały wydobyte z ziemi podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Fundację Pamięć. Pokaz, który odbył się w holu głównym MGOK w Głogówku, był projektem innowacyjnym, który został bardzo przychylnie odebrany przez przybyłych gości i miał wymiar jednodniowy, ale jak zapewnia organizator zostanie powtórzony już w styczniu 2016 r. tyle że na większą skalę. Po zakończonych wykładach goście, szczególnie ci starsi, długo rozmawiali z prelegentami o eksponatach i historii, która miała miejsce 70 lat temu.

Dragomir Rudy

Gazeta Prudnik24 – numer 190

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook