Prudnik24

Szkoła-jubilatka z sukcesami

Szkoła-jubilatka z sukcesami
03 grudnia
15:36 2015

W przeddzień tegorocznego Święta Niepodległości szkoła podstawowa w Szybowicach uroczyście obchodziła jubileusz 70-lecia istnienia.

Po powitaniu przybyłych na obchody gości przez dyrektora szkoły, Franciszka Dendewicza, zaprezentowano wspomnienia i najważniejsze fakty z historii tej placówki. Przypomniano też o licznych sukcesach uczniów szybowickiej podstawówki.

Pięcioro uczniów szkoły wyróżniono w przeszłości tytułem „Prymusa Opolszczyzny”. Szkolne Koło Krajoznawczo – Turystyczne „Tuptusie” trzykrotnie było najlepsze w Polsce, a jego członkowie wielokrotnie zdobywali laury w ogólnopolskich turniejach turystyczno-krajoznawczych. Czworo uczniów szkoły było też laureatami ogólnopolskiego konkursu historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” im. majora Marka Gajewskiego. Wychowankowie szkoły regularnie zasilają też szeregi powiatowej straży pożarnej, byli także laureatami Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Placówka dba również o promocję przedsiębiorczości wśród swoich uczniów, uczestnicząc w programie „Otwarta Firma”, prowadzonym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości, plasując się wśród najaktywniejszych szkół podstawowych w roku 2013. Od lat wizytówką szkoły są także szachiści, aktywnie współpracuje ona z lokalnymi instytucjami, stowarzyszeniami, samorządem.

W trakcie akademii pokazano film Wojciecha Buczka pt. „W starym kinie… podpalacz z Szybowic”. To zabawna parodia obrazów niemych, utrzymana w tej konwencji, za którą autor otrzymał wyróżnienie na odbywającym się w Kaliszu w maju br. Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym, „Poznajemy Ojcowiznę”.

Placówka angażuje się też w kontakty międzynarodowe, współpracując (od 1997 r.) ze szkołą, Stowarzyszeniem Sebastian i sołectwem Trzemeszna w Republice Czeskiej. Owoce współpracy to m.in. wymiany dzieci i młodzieży, publikacja książkowa – podręcznik edukacji regionalnej „Tu, gdzie mieszkam”. Realizowała też duże projekty edukacyjne: „Atrakcyjna Szkoł@”, „Fascynujący Świat Nauki i Technologii”, „Indywidualizacja kształcenia w klasach I-III w Gminie Prudnik”.

Po zakończeniu prezentacji przyszedł czas na występy artystyczne. Grupa uczniów odtańczyła tradycyjnego Poloneza, a następnie próbkę zdolności recytatorskich pokazały dzieci z przedszkola w Szybowicach, tworzącego wraz ze szkołą połączoną jednostkę oświatową.

W Szybowicach pamiętają również o szkolnych patronach, Lwowskich Orlętach, których imię szkoła nosi od czerwca 2013 r. Uczniowie zaprezentowali szeroki repertuar wierszy i piosenek sławiących młodych obrońców miasta z lat 1918-1920, którzy nie wahali się oddać życia za Polskę. W drugiej części występu nawiązano do rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości w 1918 roku. Całość w opinii wielu gości uroczystości była godną podziwu lekcją patriotyzmu.

Dyrektor Franciszek Dendewicz przyznał także publicznie, że szkolna społeczność marzy o sztandarze. Podczas składania życzeń przez gości uroczystości padło kilka deklaracji dotyczących wspomożenia idei jego ufundowania, można więc mieć nadzieję, że za kilka lat 75-lecie będzie obchodzone już z pocztem sztandarowym.

Gazeta Prudnik24 – numer 195

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

Facebook