Prudnik24

Jocher powraca z nową książką

Jocher powraca z nową książką
17 grudnia
16:55 2015

Kilka lat czekaliśmy na ukazanie się drugiego tomu wierszy prudnickiego poety Waldemara Jochera (ur. 1970). Publikacja to warta uwagi, zważywszy na fakt, że jej autor to twórca szanowany i znany w szerokim środowisku literackim Polski.

Potwierdzeniem tego była m.in. prestiżowa nagroda im. Kazimiery Iłłakowiczówny, którą poeta otrzymał w 2010 roku za najlepszy debiut poetycki roku, a więc tomik „Reszta tamtego ciała”.

– To jest poeta bardzo osobny, o mocnym głosie. Nie jest to poezja, która by poruszała się i robiła wrażenie tylko poprzez pracę formalną, ale to jest silna osobowość, autor powołujący się na moc egzystencji, przerażony istnieniem. – mówił wówczas członek kapituły konkursu Sergiusz Sterna-Wachowiak. Inny krytyk i poeta – Karol Maliszewski pisał z kolei, że w utworach Jochera „resztki świadomości, rozsiane drobiny podmiotu, robią wszystko, by coś jeszcze organizować wokół pozoru symboli i wartości”.

To fakt, Jocher zawiesza czytelnikowi poprzeczkę bardzo wysoko, nie da się ukryć, że lektura jego wierszy nie poddaje się tradycyjnemu rozumowaniu poezji. Czasami nawet zapis graficzny tekstów odbiega od tego, co czego zdążyliśmy przywyknąć. Sam Jocher mówił o swoich wierszach, że nie chce niczego w nich komentować, natomiast bada w nich wytrzymałość języka i poszukuje słowa, które stawia w opozycji do wyrazu.

Podobnie dzieje się w jego najnowszym zbiorze zatytułowanym „Przetrwalnik”, który właśnie ukazał się nakładem Hub Wydawniczy Rozdzielczość Chleba. Tomik, wydany w niestandardowym formacie, opatrzony jest słowem Grzegorza Jankowicza. Porównuje on zbiór do laboratorium, w którym poeta dokonuje ciągłych eksperymentów, rozpraszając znaczenia. Krytyk określa tą twórczość jako przykład poetyckiego realizmu spekulatywnego, a skalę poetyckiej próby uważa za spektakularną. Można więc powiedzieć, że Prudnik doczekał się kolejnej nowatorskiej publikacji.

Tonik zawierający około 40-stu wierszy można zakupić wchodząc na stronę wydawnictwa, jest też do ściągnięcia w sieci pod adresem: http://xn—ch-ppa33b.pl/przetrwalnik/

Gazeta Prudnik24 – numer 211

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook