Na sygnale

Bezpieczne ferie 2016 – kontrola autokarów
1 lutego 2016 r. w województwie opolskim rozpoczęły się ferie zimowe. Prudniccy policjanci ruchu drogowego będą kontrolować stan techniczny autokarów oraz sprawdzać uprawnienia i trzeźwość kierowców. Wszystko po to, aby dzieci mogły bezpiecznie dotrzeć do miejsc zimowego wypoczynku.
Informujemy rodziców i opiekunów dzieci wyruszających na wypoczynek zimowy autokarami o możliwości zgłaszania policjantom wątpliwości co do stanu technicznego autobusów, czy też stanu trzeźwości kierowców. Mając taką informację, policjanci przyjadą i sprawdzą autokar oraz jego kierowcę.
Potrzebę takiej kontroli należy zgłosić najlepiej kilka dni wcześniej. Pamiętajmy, że oczekiwanie na policjantów może się wydłużyć z uwagi na obsługę kolizji lub wypadku drogowego. Wówczas decyzję o podróży bez takiej kontroli podejmują nauczyciele lub opiekunowie.
Zgłoszenia przyjmowane są telefonicznie pod numerami: 77 434 18 46 (Kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego) oraz 77 434 18 33 (sekretariat Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Prudniku).
Organizatorzy wyjazdów mają również możliwość sprawdzenia autokaru na stronie internetowej https://bezpiecznyautobus.gov.pl/, gdzie można uzyskać podstawowe informacje techniczne dotyczące daty produkcji pojazdu, dane ostatniego przeglądu, przebiegu, ilości miejsc przeznaczonych dla pasażerów oraz polisy OC.
Popił i…pojechał
„Wypiłem tylko dwie lampki wina do kolacji” – tak tłumaczył się 52-latek na co dzień mieszkający w Wielkiej Brytanii. Delikwent został zatrzymany przez prudnickich policjantów, gdy kierował osobowym renault, mając blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie.
Rzecz miała miejsce 17 stycznia przed godziną 3:00 w nocy. Uwagę policjantów zwrócił tor jazdy samochodu, który wskazywał, że kierowca może być nietrzeźwy. Okazało się, że podejrzenia policjantów potwierdziły się. Mundurowi zatrzymali mężczyźnie angielskie prawo jazdy, a jego pojazd został odholowany na policyjny parking. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi do 2 lat więzienia oraz minimalnie 5 000 złotych grzywny.
„Rajdowiec” w terenie zabudowanym
Mieszkaniec Ustronia w terenie zabudowanym jechał z prędkością 115 km/h. Prudniccy policjanci zatrzymali już jego prawo jazdy.
W piątek 22 stycznia policjanci z prudnickiej drogówki pełniący służbę nieoznakowanym radiowozem na terenie Prudnika zatrzymali do kontroli drogowej osobową skodę. Przyczyną kontroli była nadmierna prędkość kierującego. W terenie zabudowanym mężczyzna pędził z prędkością 115 km/h, przekraczając dozwoloną prędkość aż o 65 km! Dodatkowo mężczyzna wyprzedzał też na podwójnej ciągłej.
Kierowcą okazał się 37-latek z Ustronia. Mundurowi zatrzymali mu już prawo jazdy na 3 miesiące. Za swoje zachowanie na drodze został ukarany wysokim mandatem, a na jego konto trafiło 15 punktów karnych.
Za: KPP Prudnik
Sprawdzą poczytalność oskarżonego
Obrońca oskarżonego o morderstwo konkubiny Przemysław B. złożył w sądzie wniosek o zbadanie jego poczytalności.
Do zdarzenia doszło w czerwcu ubiegłego roku w Prudniku w jednym z budynków na Jasionowym Wzgórzu. Zdaniem prokuratury między oskarżonym, a jego 31-letnią konkubiną doszło do kłótni, w efekcie której zmarła ona w wyniku uduszenia, osieracając dwójkę dzieci. Policję wezwali mieszkańcy, którzy słyszeli krzyki dochodzące z mieszkania. To oni złapali oskarżonego, który według policji próbował uciec z miejsca zdarzenia, a w organizmie miał około 4 promile alkoholu.
W połowie stycznia, podczas rozprawy sądowej mającej rozpocząć proces oskarżonego, obrońca 40-letniego prudniczanina złożył wniosek o przebadanie Przemysława B. pod kątem poczytalności. Sąd przychylił się do wniosku.
– Sąd na pierwszym terminie przerwał rozprawę, uwzględnił wniosek obrońcy i dopuścił dowód w postaci opinii biegłych psychiatrów i opinii psychologa. Oskarżony zostanie przebadany z uwagi na wątpliwości co do jego poczytalności w czasie popełnienia przestępstwa – przekazała naszej gazecie Ewa Kosowska-Korniak z biura prasowego SO.
Gdyby okazało się, że oskarżony nie mógł świadomie kierować swoim postępowaniem, to nie odpowie za zarzucany mu czyn i najprawdopodobniej trafi do zamkniętego zakładu psychiatrycznego. Jeśli jednak uznany zostanie za poczytalnego, wówczas grozić mu będzie od 8 do 25 lat pozbawienia wolności lub dożywocie.
(m)