Prudnik24

Budżet Obywatelski 2017: stworzą międzypokoleniowy projekt

Budżet Obywatelski 2017: stworzą międzypokoleniowy projekt
14 lutego
17:00 2016

Prudniccy seniorzy chcą wciągnąć w prace nad przyszłorocznym budżetem obywatelskim uczniów  obu miejskich gimnazjów. Okazją będzie projekt pod tytułem „Laboratorium obywatelskie. Edukacja międzypokoleniowa o budżecie obywatelskim”, realizowany przez Prudnicką Radę Seniorów w partnerstwie z Gminą Prudnik.

– Chcemy aby zarówno seniorzy jak i młodzież mieli wpływ na to, co dzieje się w mieście. Żeby młodzi ludzie mogli współdecydować o tym, na co zostaną przeznaczone środki z miejskiego budżetu. Dlatego gmina realizuje wspólny projekt w partnerstwie z Prudnicką Radą Seniorów, w ramach ogłoszonego przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” konkursu pod hasłem „Zoom na Rady Seniorów. Uniwersytet Obywatelski” – mówi Marzena Białecka z Urzędu Miejskiego.

Prudnicki budżet obywatelski w swoim regulaminie nie przewiduje głosowania przez osoby poniżej 18 roku życia.

– Stąd nasza propozycja, skierowana do uczniów prudnickich gimnazjów, stworzenia platformy dialogu międzypokoleniowego, którego efektem będzie wygenerowanie i złożenie wspólnego projektu do budżetu obywatelskiego na rok 2017. W ten sposób możemy dać młodym szansę na realizację własnych pomysłów na rzecz miasta. Takich, które będą przydatne im, jak i innym mieszkańcom – wyjaśnia Alicja Jania z Prudnickiej Rady Seniorów.

Spotkanie inauguracyjne stron, które wezmą udział w powyższych działaniach odbyło się 21 stycznia w Urzędzie Miasta. Ustalono, że w lutym zostanie zorganizowane spotkanie młodzieży z  burmistrzem Prudnika.

– Chcemy młodym osobom dać możliwość przyjścia do urzędu i zapoznania się z jego pracą oraz zadaniami, jakie realizuje – mówi przedstawicielka rady seniorów.

Kolejnym etapem będzie dyskusja w ramach tzw. kawiarenki obywatelskiej, w celu wyłonienia propozycji obu gimnazjów, a następnie skonkretyzowanie i złożenie projektu w marcu.

Włączenie się w prace międzypokoleniowego zespołu zaproponowano również rodzicom młodzieży gimnazjalnej.

– Ich zadaniem w tym projekcie będzie wsparcie pomysłów młodzieży, a także pomoc w osiągnięciu sukcesu poprzez oddanie głosu w głosowaniu na najlepszy projekt do realizacji w budżecie obywatelskim w roku 2017 – precyzuje Alicja Jania.

Ideę międzypokoleniowej współpracy chwali Janusz Bazydło, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II.

– Bardzo fajny pomysł. Zwłaszcza, że w budżecie obywatelskim liczy się głosowanie, więc im więcej osób będzie za naszym projektem, jest duża szansa, że może on wygrać. Będą go tworzyć seniorzy i młodzież, dzięki czemu może zyskać duże poparcie – uważa.

Ma także nadzieję, że projektem zainteresują się także osoby w średnim wieku.

– Wtedy będą zaangażowane nie tylko dwa pokolenia, ale może to być ciekawy projekt dla wszystkich, dla całego miasta – dodaje Janusz Bazydło.

Dodajmy, że Prudnicka Rada Seniorów wraz z Gminą Prudnik po raz drugi znalazły się w finale konkursu „Zoom na Rady Seniorów”. W pierwszej edycji realizowany był projekt, którego efektem były konsultacje społeczne w sprawie parku miejskiego.

Gazeta Prudnik24 – numer 264

Reklamy 

ReklamyFacebook