Prudnik24

Grażyna Kunka ponownie wyróżniona

Grażyna Kunka ponownie wyróżniona
19 kwietnia
16:27 2016

W dorocznym konkursie Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” na najlepiej przeprowadzoną społeczną kampanię czytania prudniczance przyznano Wyróżnienie Specjalne. To już kolejny jej laur za prowadzoną od ponad dekady działalność w charakterze lokalnej koordynatorki tej kampanii.

Nauczycielka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Prudniku (tworzą go Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 oraz przedszkola nr 1 i 4) jest lokalnym liderem ogólnopolskiej kampanii „Cala Polska Czyta Dzieciom” od 2004 roku. Za podejmowane od tego czasu społeczne działania wielokrotnie otrzymywała  wyróżnienia w konkursie dla lokalnych koordynatorów na najlepszą kampanię. Ostatnio w roku szkolnym 2012/2013, wcześniej również w latach: 2006/2007 oraz 2009/2010, 2010/2011 i 2011/2012.

Po raz kolejny jej aktywność na polu popularyzacji czytelnictwa wśród osób młodego pokolenia została doceniona także w tym roku, kiedy 19 marca br. w Poznaniu otrzymała z rąk Ireny Koźmińskiej, prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Wyróżnienie Specjalne „za szczególny wkład w kampanię czytania”, prowadzoną w roku 2015.

Miarą sukcesu prudniczanki jest fakt, że była ona jedną z trzech koordynatorek, których sprawozdania z całorocznej działalności zostały najwyżej ocenione przez organizatora konkursu – oprócz Grażyny Kunki równorzędne „Wyróżnienie Specjalne” przyznano Marii Olesiak z Kijów, a tytuł ” Koordynatora Roku” trafił do Doroty Klimczak z Tomaszowa Mazowieckiego. Dodajmy, że w najnowszej edycji konkursu uczestniczyło ok. stu liderów z całego kraju.

Komisja doceniła m.in. wieloletni staż prudniczanki w charakterze Koordynatora Kampanii Czytania, a także podejmowane przez nią działania. Podkreślono, że jest organizatorką m.in. pierwszego w mieście „Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych” i literackiego „Tygodnia z Misiem”, inicjatorką licznych spotkań z pisarzami, konkursów, oraz zabaw wokół książek, jak też akcji sadzenia drzew poświęconych pisarzom i poetom. Ponadto organizuje w szkole imprezę pod hasłem „Noc Bibliotek”, a w ramach „Tygodnia Czytania” uczniowie odbyli wizyty w 16 prudnickich instytucjach, w których czytano im literaturę dziecięcą.

– Dla mnie osobiście to wyróżnienie było niesamowitym zaskoczeniem. Chociaż nasza szkoła już szósty raz znalazła się w gronie laureatów tego ogólnopolskiego konkursu, to nigdy nawet nie pomyślałabym, że mogłabym się znaleźć w ścisłej czołówce. W trakcie uroczystości w Poznaniu pani prezes Irena Koźmińska do wszystkich przybyłych gości powiedziała: „przedstawiam państwu trzech najaktywniejszych i najlepszych z najlepszych koordynatorów kampanii czytania za rok 2015″. Podczas wejścia na scenę towarzyszyły mi radość i łzy, a wchodziłam jako pierwsza – przyznaje Grażyna Kunka.

Prudniczanka cieszy się się, że jej sprawozdanie za rok 2015 zostało tak wysoko ocenione i wyróżnione, tłumacząc, że dobre przygotowanie takiego materiału wymaga dużo pracy.

– Nikt nam nie podpowiada, jak należy opisać prowadzone imprezy czytelnicze. Tu każdy koordynator musi wykazać swoją inwencję. Sprawozdanie zawiera: podsumowujące tabele i zestawienia, wykresy, skany prac plastycznych, wzory zaproszeń, podziękowań, dyplomów, listy czytających gości, artykuły z prasy – potwierdzone przez dyrekcję szkoły. A dodatkowo – co jest wymogiem w konkursie – zaopiniowane przez osobę z zewnątrz. Od lat opinię wystawia mi Maria Strońska – dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku – wyjaśnia Grażyna Kunka, dodając że ostatni materiał na płycie CD obejmował 63 foldery, zawierające ponad 300 plików.

Jak mówi, „z pewnością ten kolejny sukces dodaje mi skrzydeł do dalszej pracy”, zaznaczając przy tym, iż „nie jest to sukces jednorazowy, a prowadzona od lat systematyczna i sumienna współpraca biblioteki szkolnej z wszystkimi nauczycielami uczącymi w szkole”.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Prudniku współpracuje z fundacją od początku roku szkolnego 2004/2005, kiedy zgodę wyraził nieżyjący już dyrektor PSP nr 3 – Eugeniusz Drohomirecki. Grażyna Kunka podjęła się funkcji lidera w roku 2004.

Inicjatorką kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”(CPCD), prowadzonej od czerwca 2001 r., była Irena Koźmińska – założycielka i prezes Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Celem kampanii jest propagowanie codziennego czytania dzieciom przez 20 minut., jako skutecznej, taniej i przyjaznej metody wspomagania ich rozwoju: psychicznego, umysłowego, społecznego i moralnego.

Pani Grażynie serdecznie gratulujemy, życząc nie mniej ciekawych pomysłów na działania w przyszłości.

Gazeta Prudnik24 – numer 301

Reklamy

Reklamy



















Facebook