Prudnik24

W drodze do opolskiej sieci Cittaslow

W drodze do opolskiej sieci Cittaslow
19 kwietnia
16:20 2016

W poświąteczny wtorek, 29 marca br., miało miejsce posiedzenie połączonych komisji Rady Miejskiej, którego tematem była możliwość przystąpienia Głubczyc, w ślad za Prudnikiem, do Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia – Cittaslow.

Podczas spotkania radni mogli zapoznać się z przygotowaną przez Głubczycką Radę Seniorów prezentacją, przedstawiającą założenia idei Cittaslow, oraz korzyści płynące z uczestnictwa w tym elitarnym stowarzyszeniu. Na zaproszenie Głubczyckiej Rady Seniorów w posiedzeniu wzięła udział delegacja z Prudnika, w której składzie znaleźli się: burmistrz Franciszek Fejdych, Marzena Białecka – pełnomocnik burmistrza ds. Cittaslow, oraz Alicja Jania – zewnętrzna koordynatorka  Prudnickiej Rady Seniorów.

Zabierając głos burmistrz Prudnika podkreślił znaczenie przynależności do elitarnego grona miast sieci Cittaslow. Jednocześnie zaznaczył, że mniejsze ośrodki – liczące poniżej 50 tys. mieszkańców – szczególnie potrzebują wsparcia, w odróżnieniu od dużych aglomeracji, które radzą sobie lepiej. Franciszek Fejdych koncepcję Cittaslow przedstawił w oparciu o korzyści płynące z promocji, która tak naprawdę dokonuje się samoistnie. Miasto nie ponosi większych kosztów z tym związanych, dlatego że Cittaslow, poprzez prowadzone działania promuje swoich członków.

W Prudniku, który przyjęto do stowarzyszenia w połowie ubiegłego roku, odnotowano już pierwsze korzyści, m.in. w postaci udziału w lutowych Targach Turystycznych „Tour Salon” w Poznaniu, gdzie miasto zaprezentowało się na wspólnym stoisku razem z innymi członkami polskiej sieci Cittaslow i odniosło sukces. Prudnickie stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Burmistrz Fejdych mówił również, że do niedawna Prudnik miał cztery miasta partnerskie, teraz ma dodatkowo ponad dwustu przyjaciół – mając na myśli wszystkich członków Sieci Miast Dobrego Życia.

Marzena Białecka przedstawiła Cittaslow od strony funduszy, szczególnie na przykładzie Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO), gdzie połączenie sił daje większą szansę na pozyskanie pieniędzy na działania w ramach wspólnych projektów między-miejskich.

Reprezentująca prudnickich seniorów Alicja Jania mówiła o społecznych efektach Cittaslow, które daje szansę na „odnowę społeczną”, wyrażającą się większym zaangażowaniem zwykłych obywateli w dążeniu do mieszkania w mieście dobrego życia.

– Coraz więcej osób zaczyna rozumieć to, że miasta są „ich”, a skoro tak, trzeba o nie dbać, żeby dobrze im się w nich mieszkało i dobrze się w nich czuli, co widać również w Prudniku – uważa Alicja Jania z Prudnickiej Rady Seniorów.

Prudniczanie przedstawili także ideę stworzenia zalążków opolskiej sieci miast Cittaslow – na wzór prężnie działającej dużej sieci warmińsko-mazurskiej. Opolska sieć miałaby stworzyć jej członkom większe możliwości wspierania się, promocji, czy pozyskiwania funduszy na wspólne przedsięwzięcia.

Jak przyznaje Janusz Peczkis, przewodniczący Głubczyckiej Rady Seniorów, zainteresowanie Międzynarodową Siecią Miast Cittaslow wynika z wiedzy pozyskanej na ten temat poprzez kontakty i rozmowy z przedstawicielami polskich miast już należących do tej sieci.

– Prudnicka Rada Seniorów podzieliła się z nami swoim doświadczeniem, przeżyciami i korzyściami, jakie można uzyskać będąc w Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow, zachęcając w ten sposób  do podjęcia działań w tym kierunku – dodaje Janusz Peczkis.

Przewodniczący liczy, że przystąpienie Głubczyc do Cittaslow przyniesie wymierne korzyści.

– Poprzez poprawę jakości naszego życia: wprowadzenie ekologicznych rozwiązań i ochronę środowiska, zastosowanie odnawialnych źródeł energii, promocję miasta i regionu w kraju oraz za granicą, a co za tym idzie – rozwój turystyki i agroturystyki na naszym terenie, możliwość uzyskania środków finansowych z Unii Europejskiej już po roku 2020 na dalszą rewitalizację miasta, ośrodków historycznych i innych naszych działań – wylicza przedstawiciel głubczyckich seniorów.

Zauważa też, że miasta Cittaslow promują produkty lokalnej kuchni, wydarzenia kulturalne, spokojny i zrównoważony rytm dnia dla mieszkańców, potrafiąc przy tym racjonalnie wykorzystać zdobycze nowoczesnych technologii.

Janusz Peczkis docenia również rolę współdziałania członków sieci:

– Współpraca jaką chcielibyśmy podjąć z miastem Prudnik na bazie sieci Cittaslow jak najbardziej stwarza nam pole do podejmowania wspólnych działań promocyjnych, wydarzeń kulturalnych oraz wspólnego pozyskiwania środków finansowych na wspólne programy – przyznaje.

Głosowanie nad uchwałą dotycząca podjęcia przez Głubczyce starań o przystąpienie do grona miast Cittaslow spodziewane jest podczas kwietniowej sesji rady miejskiej.

 

 

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook