Prudnik24

Dzień Ziemi w PG nr 1

Dzień Ziemi w PG nr 1
29 maja
16:21 2016

Pod koniec kwietnia w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Prudniku odbył się apel z okazji Dnia Ziemi, przypadającego 22 kwietnia. Wydarzenie stało się okazją do wręczenia nagród uczniom szkoły, uczestniczącym w konkursach promujących ekologię.

Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy oraz upominki z rąk dyrektor szkoły, Ludmiły Lisowskiej, a także zaproszonych gości: Rafała Kaszy z Nadleśnictwa Prudnik i Anny Mazepy ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Prudniku.

Z okazji kwietniowego Dnia Ziemi przy współpracy Nadleśnictwa Prudnik zorganizowano konkurs „Wiedzy o Lesie”, w którym brali udział uczniowie z klas I, II, III. Zadaniem uczestników było rozpoznawanie roślin i zwierząt, oraz odgłosów zwierząt i tropów leśnych zwierząt. Odbył się również konkurs plastyczny – na najciekawszą pracę w postaci: rysunku, plakatu lub dowolnej formie przestrzennej – pod tytułem „Czyste środowisko – zdrowy człowiek”. Uczniowie z klas I, II oraz III wzięli udział również w zorganizowanym w tym roku po raz pierwszy „Konkursie Piosenki Ekologicznej”.

Gimnazjaliści z „jedynki” uczestniczyli również w konkursach organizowanych przez zewnętrzne instytucje. W marcu br. w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu odbyła się XV edycja konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”, a w Zespole Szkół w Tułowicach zorganizowano VII edycję Konkursu Przyrodniczo – Ekologicznego pod hasłem „Lasy – zielonym bogactwem Ziemi”. W kwietniu wzięli udział w rozgrywanym w Wieszczynie wojewódzkim finale XLIV Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK, gdzie zajęli I miejsce, otrzymując prawo reprezentowania województwa opolskiego w finale centralnym w Rybniku. Dwóch uczniów szkoły zostało także laureatami wojewódzkiego etapu konkursu „Moja ojcowizna”.

Uczniowie prudnickiego PG nr 1 zaangażowali się również w pro-ekologiczną inicjatywę, jaką była zbiórka zużytych baterii, które zostaną przekazane do Organizacji Odzysku „Reba”, specjalizującej się w tworzeniu systemu zbiórki i odzysku baterii oraz akumulatorów. Gimnazjaliści wzięli też udział w akcji Fundacji Ekologicznej Arka, pisząc „listy do Ziemi”. Podczas apelu swój list zaprezentowała zebranym Weronika Bargieł z klasy 2D. W tym roku szkolnym prudnickie gimnazjum zostało również przyjęte do Opolskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Podejmowane w szkole działania zdrowotne mają prowadzić do uzyskania ogólnopolskiego certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie.

Podczas apelu z okazji Dnia Ziemi uczniowie szkoły zaprezentowali utwory poetyckie oraz piosenki nawiązujące do tematów związanych z ekologią i ochroną przyrody. Na zakończenie uroczystości dyrektor Ludmiła Lisowska oraz zaproszeni goście raz jeszcze pogratulowali uczniom, którzy wzięli udział w zorganizowanych konkursach pro-ekologicznych. Nawiązując do hasła przyświecającego tegorocznemu Dniu Ziemi – „Czyste środowisko – zdrowy człowiek” – Rafał Kasza apelował do młodzieży, aby dbała ona o czystość środowiska, m.in. również podczas pobytu w lesie.

– Nie będzie zdrowego człowieka bez czystego środowiska. Zachęcam, abyście o tym pamiętali – mówił przedstawiciel Nadleśnictwa Prudnik.

Maciej Dobrzański

Laureaci konkursów o tematyce przyrodniczej i ekologicznej

Konkurs „Wiedzy o Lesie” (we współpracy z Nadleśnictwem Prudnik)

I miejsce – Julia Cieśla z klasy 3G

II miejsce – Jakub Zając z klasy 3C

III miejsce – Stanisław Dendewicz z klasy 2B i Jakub Ciępka z klasy 1A.

Wyróżnienia: Bartosz Sobkowicz (kl. 3D), Filip Pietruszczak (kl. 1A), Dominika Dobko (kl. 3F), Szymon Sędzik (kl. 3B), Magdalena Bujas (kl. 2C), Anna Słonina (kl. 2E).

Konkurs plastyczny „Czyste środowisko – zdrowy człowiek”

– I miejsce – Sara Sztonyk (kl. 2C)

– II miejsce: – Aleksandra Kranc (kl. 3D)

– III miejsce: – Jakub Zając (kl. 3C)

– Wyróżnienia w konkursie: Nikola Kirnicka (kl. 2D), Kamila Bocianowska (kl. 2E), Karolina Witkowska (kl. 3G), Marlena Karcz (kl. 3D), Magdalena Ptak (kl. 1A), Magdalena Bujas (kl. 2C), Oliwia Józefowiak (kl. 3E).

Konkurs Piosenki Ekologicznej

I miejsce – zespół z klasy 1A: Ewa Szymska i Filip Pietruszczak.

II miejsce – Oliwia Łukaszewicz (kl. 3A)

III miejsce – zespół w składzie: Maja Lesiów (kl. 3D) i Izabela Mieszek (kl. 3B).

Wyróżnienie: zespół – Anna Krotewicz (kl. 3D) i Agnieszka Wojciechowska (kl. 2D).

Zbiórka zużytych baterii dla Organizacji Odzysku „Reba”

I miejsce – Amanda Lorek (kl. 3C)

II miejsce – Jakub Zając (kl. 3C)

III miejsce – Magdalena Kruczek (kl. 3C)

Konkurs „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski” – finał wojewódzki

VI miejsce – zespół PG nr 1 w Prudniku: Julia Cieśla, Bartosz Sobkowicz, Jakub Zając, Jacek Masłowski.

Konkurs Przyrodniczo – Ekologiczny w Zespole Szkół w Tułowicach

V miejsce – Jakub Zając (kl. 3C)

XLIV Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Turystyczno-Krajoznawczy PTTK – finał wojewódzki w Wieszczynie

I miejsce – zespół PG nr 1 w Prudniku: Julia Cieśla, Stanisław Dendewicz, Sandra Chojnacka

Konkurs „Moja ojcowizna” – etap wojewódzki

II miejsce – Stanisław Dendewicz

III miejsce – Jacek Masłowski

Gazeta Prudnik24 – numer 284

Reklamy

Reklamy

Facebook