Prudnik24

Nawałnice nad powiatem

Nawałnice nad powiatem
07 czerwca
19:40 2016

Między 25 a 29 maja powiat głubczycki nawiedziły gwałtowne zjawiska atmosferyczne. Intensywne opady spowodowały wzrost poziomu rzek, a w wyniku silnego gradobicia poważnych strat w uprawach doznali rolnicy z podkietrzańskich Kozłówek.

We wsi gradobcie nadeszło 25 maja od strony Kietrza.

– Było biało, waliło jak z karabinu maszynowego – wspomina na antenie „Kuriera Opolskiego” kierowca miejscowego autobusu, który akurat wiózł dzieci ze szkoły.

– U mnie w rzepaku nastąpiło stłuczenie i obcięcie niektórych łuszczyn oraz pędów – komentuje jeden z rolników. U innych wypłukało buraki. Wciąż trwa liczenie, ale już wiadomo, że straty są spore. W Kozłówkach musiała też interweniować straż pożarna z Kietrza, która chroniła niektóre budynki przed zalaniem. Mieszkańcy twierdzą, że tak intensywnej burzy (trwała tylko kwadrans) jeszcze nie widzieli.

Niebezpiecznie było także w dniach 28-29 maja. W sobotę, w wyniku nagłego oberwania chmury i trwającej następnego dnia ulewy podtopione zostały wioski Zubrzyce, Włodzienin, Bogdanowice, Nowa Wieś Głubczycka i Ściborzyce Małe. Tereny zabudowane zostały tam zalane wodą z błotem, płynącą z okolicznych pól. Do akcji natychmiast wkroczyli strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Głubczycach, którzy w tych dniach interweniowali w powiecie około 33 razy, zabezpieczając workami zabudowania, wypompowując wodę i usuwając skutki podtopień.

– W czasie liczenia strat uwypukliły się wieloletnie zaniedbania spowodowane także działalnością naszych rolników. Zostały zaorane rowy, które przez wiele lat były na tym terenie, budowane przed wojną. W skutek tego woda bardzo szybko się podnosi i wpływa do strumieni – ocenił na antenie „TV Pogranicza” burmistrz Głubczyc Adam Krupa. – Musimy zastanowić się nad odbudową tego systemu – zapowiedział szef gminy.

Skierował on już do wojewody wniosek o uznanie majowych wydarzeń za stan klęski żywiołowej. Jeżeli wojewoda go nie uzna, gmina będzie musiała opłacić straty z własnych środków.

Gazeta Prudnik24 – numer 284

Reklamy

Reklamy

Facebook