Prudnik24

Kosmiczny sukces podopiecznych „Małego Kopernika”

Kosmiczny sukces podopiecznych „Małego Kopernika”
09 czerwca
17:21 2016

Rysunki dzieci z Centrum Edukacyjnego „Mały Kopernik”, prowadzonego przez małżeństwo nauczycieli Danuty i Ireneusza Czajkowskich, polecą w kosmos umieszczone w teleskopie „Cheops”.

„Cheops” to mały teleskop przeznaczony do obserwacji pobliskich gwiazd, które są już znane i mają planety. Satelita jest budowany we współpracy pomiędzy ESA a konsorcjum krajów europejskich prowadzonych przez Szwajcarię.

Konkurs był koordynowany przez Uniwersytet w Bernie, w Szwajcarii i prowadzony we

współpracy z ESA i partnerskich misji instytucji w Austrii, Belgii, Francji, Niemiec, Węgier, Włoch, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Trwał on w okresie od maja do października 2015 roku i został skierowany do dzieci w wieku od 8 do 14 od członka ESA i państw współpracujących. Około 1700 rysunków zostało wysłanych bezpośrednio do ESA, natomiast instytucje partnerskie w Europie otrzymały tysiące więcej. Spośród wielu doskonałych

wpisów prezentujących różne wizje kosmiczne, wyłoniono w sumie 3000. Będą one teraz skanowane

i pomniejszone o współczynnik 1000 do wygrawerowania na dwóch płytkach metalowych, które

zostaną dołączone do satelity i polecą w kosmos.

– Cieszymy się z wyróżnienia i mamy ogromną satysfakcję z tego, że „Mały Kopernik” poleci w przestrzeń kosmiczną – komentuje Ireneusz Czajkowski. Zdjęcia można oglądać pod linkiem:http://cheops.unibe.ch/children-drawing-esa/.

Gazeta Prudnik24 – numer 278

Reklamy

 

ReklamyFacebook