Prudnik24

Reforma szkolnictwa stała się faktem – nowego gimnazjum w Prudniku nie będzie

Reforma szkolnictwa stała się faktem – nowego gimnazjum w Prudniku nie będzie
11 lipca
21:01 2016

Nowe zmiany zakładają likwidację gimnazjów oraz powrót do ośmioletniej podstawówki i czteroletniego liceum ogólnokształcącego. Decyzja rządu powoduje, że nie ziszczą się plany prudnickiego stowarzyszenia działającego przy I LO, które planowało otworzyć w placówce gimnazjum.

Radio Opole cytuje dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Jadwigę Harasymowicz, która stwierdza, że w tej sytuacji stowarzyszenie będzie musiało zastanowić się nad – jak to określiła – przeredagowaniem swojego pomysłu na szkołę.

– Będziemy czekać na akty wykonawcze i być może będziemy się zastanawiać nad inną propozycją szkoły – powiedziała cytowana przez rozgłośnię Jadwiga Harasymowicz. Dyrektor dostrzega jednocześnie zalety wydłużenia edukacji na poziomie licealnym, wskazując na wiele zalet takiego rozwiązania. Pedagog, powołując się na doświadczenia z poprzednich lat wskazała, że dla niej, jako dla chemika, czteroletnie liceum jest lepszym rozwiązaniem,

– Teraz nie będzie straty czasu. Będę pracować z uczniem cztery lata. Mam szansę rozwijać jego zainteresowanie i właściwie przygotować go do matury i studiów – uważa Jadwiga Harasymowicz.

W Prudniku istnieją obecnie dwa gimnazja. Projekt zmian systemu edukacji poprzedzony był szerokimi konsultacjami. Służyć temu miała m.in. debata ogólnopolska pod hasłem „Uczeń – Rodzic – Nauczyciel. Mimo to eksperci są podzieleni. Niektórzy wskazują, że gimnazja się nie sprawdziły, powołując jako argumenty wadliwy program nauczania – w praktyce zarówno uczniowie gimnazjów, jak i szkół ponadgimnazjalnych uczą się przez 2,5 roku, ucieka im jeden semestr, a niektóre wiadomości są powtarzane, innych tematów nie porusza się w ogóle. Zwolennicy gimnazjów twierdzą z kolei, że szkoły podstawowe już teraz są przepełnione. Poza tym, likwidacja gimnazjów to także koszty.

Gazeta Prudnik24 – numer 284

Reklamy

Reklamy

Facebook