Prudnik24

Pociągi wracają na linię Prudnik – Krapkowice

Pociągi wracają na linię Prudnik – Krapkowice
03 sierpnia
08:12 2016

Zmodernizowana linia kolejowa nr 306 relacji Prudnik – Krapkowice (docelowo do Gogolina) została oddana do użytku. Tory mają być wykorzystywane do celów wojskowych. Odcinkiem tym będą kursowały jednak nie tylko składy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Prace modernizacyjne rozpoczęły się w 2014 roku, kiedy to Ministerstwo Obrony Narodowej uznało odcinek za strategicznie kluczowy dla obronności kraju. Powodem takiej oceny był fakt, że linia ta prowadzi do Centralnej Składnicy Materiałów Wybuchowych pod Krapkowicami.

Jeśli chodzi o użytkowanie torów przez MON, to planowane są coroczne dwa przejazdy kontrolne ministerialnych składów. Poza tym z torowiska będą mogły korzystać też prywatne firmy, takie jak Metsä Tissue, która prowadzi w Krapkowicach najnowocześniejszy zakład papierniczy w Europie.

Wykonawcą prac na torowisku była firma Skanska. Kolejarze uzupełnili podtorze, a także wymienili szyny i rozjazdy. Szybkość pociągów na tym odcinku będzie mogła wynosić 40 km. na godzinę.

Zmianie uległ też charakter niektórych przejazdów kolejowych krzyżujących się z drogami polnymi. Zgodnie z nowymi przepisami tego typu „polne przejazdy” muszą być teraz – niezależnie od krytycznej opinii rolników dotyczącej tak kuriozalnego rozwiązania – kontrolowane przez zarządcę i zamykane na kłódkę. Tak też będzie na tym odcinku.

Warto odnotować, że Skanska przed czasem wywiązała się ze swojej umowy z Polskimi Liniami Kolejowymi, oddając linię do użytku już w lipcu, choć kontrakt zakładał remont tego odcinka do października. Inwestycja w całości sfinansowana przez MON wyniosła 35 mln. zł.

Linia nr 306 jest jednotorowa, o szerokości torów 1435 mm, niezelektryfikowana. Na całym odcinku jest położona na terenie województwa opolskiego.

W tym miejscu przypominamy kierowcom jeżdżącym prudnicką obwodnicą o zachowaniu szczególnej ostrożności. Od teraz linia znów jest aktywna, choć ruch pociągów nie będzie rzecz jasna częsty.

Gazeta Prudnik24 – numer 214

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook