Prudnik24

Głubczyce: sowiecki pomnik do wyburzenia

Głubczyce: sowiecki pomnik do wyburzenia
09 sierpnia
18:11 2016

Pomnik, a w zasadzie to, co z niego pozostało. Znajdujący się na peryferiach Głubczyc pomnik wdzięczności Armii Czerwonej postawiono na miejscu prowizorycznego cmentarza żołnierzy radzieckich, którzy zginęli w 1945 roku w walkach o miasto. Po pewnym czasie zwłoki ekshumowano i złożono na cmentarzu w Kędzierzynie Koźlu. Ale monument pozostał.

W tej sprawie burmistrz Głubczyc Adam Krupa wysłał specjalne pismo do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w celu wyjaśnienia, czy usunięcie pomnika musi być konsultowane z Ambasadą Federacji Rosyjskiej. Odpowiedź była jasna, w piśmie czytamy: „Dalsze istnienie przedmiotowego obiektu uważa się za nieuzasadnione”.

– Gdyby tam rzeczywiście pochowani byli żołnierze radzieccy, to na pewno byśmy tam nic nie robili. Również wówczas, gdyby pomnik ten miał jakieś walory architektoniczne to też byśmy się zastanawiali, natomiast to już jest właściwie ruina pozostała z czasów socjalistycznych – komentuje sprawę dla Radia Opole burmistrz Krupa.

Przypomnijmy, że w Głubczycach znajduje się także drugi pomnik ku czci Armii Czerwonej. Jest umiejscowiony w parku. Na cokole umieszczona jest tam postać radzieckiego żołnierza.

Gazeta Prudnik24 – numer 197

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

Facebook