Prudnik24

Znalazł granat i…zaniósł go do domu

Znalazł granat i…zaniósł go do domu
15 sierpnia
17:44 2016

Przez kilka godzin policjanci zabezpieczali w Głubczycach przy ul. Dworcowej miejsce odnalezienia niewybuchu z czasów II wojny światowej. Interwencja dotyczyła 47-latka, który przyniósł granat do miejsca zamieszkania.

Mieszkaniec Głubczyc niewybuch znalazł podczas spaceru. Jak się okazało, był to granat typu F1, używany podczas wojny przez armię radziecką.

Mężczyzną musiał kierować całkowity brak wyobraźni, gdyż granat zostawił w miejscu publicznym w bezpośrednim sąsiedztwie budynku wielorodzinnego, czym spowodował bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia wielu osób.

Policjanci po otrzymaniu zgłoszenia, zidentyfikowali granat, powiadomili grupę pirotechniczną SPAP oraz ewakuowali ludzi z budynku mieszkalnego przy którym mężczyzna zostawił znalezisko. Na miejscu pojawiła się grupa, która zabrała pocisk i dokonała jego neutralizacji.

Policja ostrzega, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić.

Co należy robić w przypadku natrafienia na niewybuchy? W żadnym wypadku nie można ich podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska ani do stawów czy głębokich rowów.

Instrukcja jest prosta – natychmiast powiadamiamy policję, która oceni sytuację i w razie konieczności skontaktuje się z patrolem saperskim.

Należy pamiętać, że mimo upływu lat wojskowy materiał wciąż zachowuje swoje właściwości i jest odporny na działanie wszelkich warunków atmosferycznych.

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook