Prudnik24

„Prawko” na motorower i quada wyrobisz w powiecie?

„Prawko” na motorower i quada wyrobisz w powiecie?
21 sierpnia
14:03 2016

Prawdopodobnie jeszcze we wrześniu uprawnienia do jazdy motorowerem lub quadem można będzie uzyskać w miastach powiatowych Opolszczyzny. Takie informacje podały w sierpniu regionalne media.

Inicjatorem zmian jest Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Opolu, a są one możliwe do wprowadzenia dzięki zapisom nowego rozporządzenia o ruchu drogowym. Zmiany mają dotyczyć prawa jazdy kategorii AM, czyli uprawnień do prowadzenia motorowerów lub skuterów, a także quadów – chodzi o motorowery z silnikiem o pojemności do 50 ccm (lub elektrycznym o mocy do 4 kW), z ograniczeniem prędkości do 45 km/h, a także czterokołowce o takiej samej prędkości max. i masie do 350 kg. Prawo jazdy kat. AM można otrzymać już po ukończeniu 14 roku życia (osoby niepełnoletnie muszą przedstawić pisemną zgodę rodziców lub opiekunów).

Z analiz opolskiego WORD wynika, że choć liczba skuterów i quadów na drogach rośnie, coraz mniej osób stara się o uprawnienia do ich prowadzenia. Kierownictwo ośrodka liczy, że dzięki umożliwieniu zdawania egzaminów na kategorię AM w miastach powiatowych więcej młodych ludzi będzie starało się uzyskać uprawnienia. Dotąd wielu z nich prawdopodobnie nie chciało się fatygować do Opola i ponosić związanych z tym kosztów.

Opolski WORD już zakupił i czeka obecnie na odbiór specjalnego busa wyposażonego w cztery stanowiska komputerowe do przeprowadzania egzaminu teoretycznego (test). Wysłano także zapytania o współpracę do wszystkich starostw z terenu województwa, zwracając się o pomoc w wyznaczeniu miejsca pod lokalizację placów manewrowych.

W Prudniku jazdy koło Orlika?

Jak poinformował nas starosta prudnicki, Radosław Roszkowski, w odpowiedzi na zapytanie WORD zaproponowano place przy powiatowym „Orliku” i przy II LO, a także miasteczko ruchu drogowego przy SOSW. Dodatkowo, w przyszłym roku może być brany pod uwagę również plac przy CKZiU. Jak zapowiada Radosław Roszkowski, w przyszłym roku przy ZSR oraz CKZiU mają na potrzeby tych placówek powstać, za unijne pieniądze, nowe place manewrowe.

Pierwsze egzaminy w powiatach miałyby odbyć się jeszcze we wrześniu.

Gazeta Prudnik24 – numer 203

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook