Prudnik24

Festiwal im. L. van Beethovena – pierwszy koncert w Prudniku

Festiwal im. L. van Beethovena – pierwszy koncert w Prudniku
06 października
20:27 2016

XIV Śląski Festiwal Ziemi Prudnickiej im. im. Ludwiga van Beethovena przenosi się z Głogówka do Prudnika. Czekają nas cztery koncerty. Pierwszy z nich już 9 października w sali reprezentacyjnej POK-u. Wystąpią: Karpiński Guitar Duo – Ewa Jabłczyńska, Dariusz Kupiński, na fortepianie zagra Jakub Brawata.

KUPIŃSKI GUITAR DUO

Ewa Jabłczyńska i Dariusz Kupiński to duet łączący pasję, wyjątkową muzykalność oraz technikę gry na najwyższym poziomie. Niebywała głębia interpretacji, jakość dźwięku, finezja oraz wysublimowane aranżacje sprawiły, że Kupiński Guitar Duo to dziś jeden z najsłynniejszych duetów gitarowych. Gitarzyści są absolwentami katowickiej Akademii Muzycznej u prof. Aliny Gruszki oraz prof. Wandy Palacz, a także Universität der Künste w Berlinie i Hochschule für Musik w Weimarze w klasie prof. Thomasa Müllera-Peringa, u którego realizowali studia podyplomowe. Jako soliści i duet zdobywali liczne nagrody w znaczących, międzynarodowych konkursach gitarowych oraz wielokrotnie otrzymywali stypendia za wybitne osiągnięcia artystyczne. Występowali z recitalami w większości krajów Europy, USA, Meksyku i Chinach. Wyjątkowa energia i wirtuozeria gry sprawiają, że koncerty duetu są dla audytorium bogatym doświadczeniem. To wejście w świat finezyjnych muzycznych niuansów, pobudzających różnorodne emocje i zachwycających swoim pięknem.

Oprócz działalności koncertowej zajmują się też pracą pedagogiczną. Ewa ma tytuł doktora i kształci studentów w Instytucie Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Dariusz jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej w Zabrzu. Zapraszani są również do prowadzenia kursów mistrzowskich w kraju i za granicą.

W 2011 roku nakładem wydawnictwa QBK ukazał się ich debiutancki album ‘Spanish Music’ z muzyką I. Albéniza, E. Granadosa, M. de Falli. Ich najnowsza płyta CD ‘Recital’ /2016/ zawiera głównie autorskie aranżacje utworów F. Chopina, G. Rossiniego, A. Piazzolli, E. Granadosa oraz G. Gershwina.

Jakub Brawata fortepian

Absolwent klasy fortepianu Akademii Muzycznej w Łodzi u prof. Cezarego Saneckiego oraz teorii muzyki. Od 2006 pracuje w Państwowej Szkole Muzycznej w Częstochowie, a od 2012 roku jest asystentem w Instytucie Muzyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Na swym koncie ma liczne występy jako solista i kameralista. Współpracował z takimi dyrygentami jak Jerzy Salwarowski, Jerzy Kosek, Jerzy Swoboda czy Tomasz Chmiel. Od 2013 jest członkiem perkusyjnego zespołu kameralnego Filharmonii Częstochowskiej, którym nagrał płytę „Percussion and Pianos Ensemble”. W swym repertuarze ma utwory kompozytorów od Bacha po współczesnych autorów polskich, jak choćby związanego z łódzką uczelnią B. Przybylskiego, J. Bauera czy Z. Krauzego. Współpracuje z Filharmonią Częstochowską realizując partię instrumentów klawiszowych w orkiestrze. W 2016r. nawiązał współpracę z Kupiński Guitar Duo, z którym koncertuje w kraju i za granicą.

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook