Prudnik24

Dziesięciolecie UZW „Pokolenia”

Dziesięciolecie UZW „Pokolenia”
13 października
15:18 2016

Swój okrągły jubileusz prudnicki Uniwersytet Złotego Wieku świętował pod koniec września br. w Willi Franklów. W zgodnej opinii wielu osób była to dekada licznych sukcesów.

Obchody były jednocześnie inauguracją nowego roku akademickiego, rozpoczęto je więc tradycyjnym „Gaudeamus”, oraz wykładem dra Romana Śmietańskiego z Politechniki Opolskiej.

Następnie na licznie zgromadzonych w sali reprezentacyjnej POK gości jubileuszu czekała niespodzianka w postaci występu kabaretu, stworzonego przez członków UZW „Pokolenia” (grupa na razie nie ma nazwy). Przedstawienie – choć w humorystycznej formie, okraszonej piosenką – było w istocie autoreklamą Uniwersytetu i informacją o jego bieżącej działalności i ofercie dla seniorów.

Po dawce wrażeń scenicznych prezes UZW Regina Sieradzka uhonorowała osoby wspierające działalność Uniwersytetu tytułami „Ambasadora UZW „Pokolenia””. (otrzymali je: Jadwiga Żak, Franciszek Fejdych, Marek Karp, Robert Pawliszko, Piotr Bernat, Ryszard Grajek, Roman Śmietański, Urszula Rzepiela, Zofia Zeprzałka-Krzemień, Dorota Piechowicz-Witoń, Lidia Geringer de Oedenberg, Danuta Jazłowiecka, Janina Okrągły, Małgorzata Jaskółka, Marcin Husak, Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, oraz redakcje Prudnik24 i Tygodnika Prudnickiego.

Z kolei najaktywniejszym słuchaczom przyznano tytuł „Super Seniora” (w tym gronie znaleźli się: Barbara Damszel, Krystyna Dąbrowska, Bożena Matkowska, Lucyna Zaczyńska, Stanisław Isalski,

Wiktoria Ilnicka, Danuta Łabędzka, Zuzanna Niegiel, Zbigniew Świercz, Jadwiga Żak, Zofia Baczewska, Irena Mierzejewska.)

Na ręce Reginy Sieradzkiej złożono też liczne listy gratulacyjne i jubileuszowe prezenty. Życzenia dla prudnickiego Uniwersytetu wygłosili przedstawiciele prudnickich władz samorządowych, a także zaprzyjaźnionych instytucji i środowisk i uniwersytetów senioralnych. Gratulacje nadeszły też m.in. z Europarlamentu, Sejmu RP, oraz od Marszałka Województwa Opolskiego.

Kolejnym punktem obchodów był program taneczny dla nieco starszych wiekiem (ale nie duchem) studentów, jaki przedstawiły dzieci z sekcji baletowej Prudnickiego Ośrodka Kultury, prowadzonej przez Joannę Kisiel.

W podsumowującym wystąpieniu prezes Uniwersytetu Złotego Wieku „Pokolenia”, Regina Sieradzka, podkreśliła:

„Naszą siłą są wspaniali ludzie, także ci wokół nas. Korzystający z naszych propozycji i ci, którzy je tworzą. Bardzo serdecznie dziękuję moim zaangażowanym ludziom – przede wszystkim Ali (Alicja Jania – red.), bo to jest taki nasz dobry duch. Dziękuję również mojemu zarządowi, wszystkim tym naszym członkom, którzy przynoszą na kartkach swoje przemyślenia i mówią „organizujcie”. I tak właśnie się to robi” – wyjaśniła.

Na zakończenie jubileuszu nie mogło zabraknąć okolicznościowego tortu. Ten upiekła niezastąpiona Alicja Jania.

Bogusław Zator

Podczas jubileuszowych obchodów 10-lecia działalności UZW „Pokolenia” uhonorował „Gazetę Prudnik24” tytułem „Ambasadora UZW „Pokolenia””. W uzasadnieniu podkreślono naszą „efektywną i otwartą współpracę na rzecz prudnickich seniorów oraz pomoc przy realizacji celów statutowych”.

Dziękujemy za wyróżnienie, mając świadomość, że jest ono zobowiązaniem do dalszej pracy w postaci nadawania działaniom Uniwersytetu medialnego rozgłosu.

Szanownemu Jubilatowi życzymy wszystkiego najlepszego i kolejnych co najmniej 10 lat sukcesów w działaniu.

Redakcja

Z listów gratulacyjnych:

Gratuluję Uniwersytetowi „Pokolenia” w Prudniku dotychczasowych osiągnięć, skupienia w swoim kręgu i aktywizacji środowiska senioralnego, innowacyjnych projektów, ciekawych inicjatyw i wiodącej roli wśród Uniwersytetów Trzeciego Wieku w regionie opolskim i w kraju. Wyrażam wielki podziw dla Państwa zaangażowania i serdecznie dziękuję za pracę na rzece społeczności senioralnej Prudnika i województwa.

Andrzej Buła, Marszałek Województwa Opolskiego

Święty Jan Paweł II, podkreślał, że „na uwagę zasługują te wszystkie inicjatywy społeczne, dzięki którym ludzie starsi mogą nie tylko dbać o swoją kondycję fizyczną i intelektualną, ale rozwijać relacje z innymi oraz także stawać się przydatni, oddając innym swój czas, umiejętności i doświadczenie. Pozwala to zachować i pogłębić wartość życia”. Taką inicjatywą jest niewątpliwie Uniwersytet Złotego Wieku w Prudniku

Katarzyna Czochara, Poseł na Sejm RP

Prudnicki Uniwersytet Złotego Wieku „Pokolenia” podnosi rolę seniora do autorytetu, który dzięki posiadanej wiedzy i zdolnościom dostarcza swojemu otoczeniu wzorców moralnych i osobowych.

Lidia Geringer de Oedenberg, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Utworzyć jakąś strukturę to jedno, a wypełnić ją treścią oraz interesującymi działaniami to drugie. W przypadku Państwa niewątpliwie udaje się to znakomicie. Gratuluję zatem zaangażowania, cierpliwości i pomysłowości, które zgromadziły wokół liderów tak wiele osób doceniających wspólnotę, którą razem tworzycie.

Danuta Jazłowiecka, Poseł do Parlamentu Europejskiego

Odkrywając piękno wieku senioralnego udowodniliście, że w życiu każdego człowieka wyznaczenie granicy aktywności społecznej zależy tylko i wyłącznie od nas samych. (…) To co dzieje się tu i teraz i co jeszcze się wydarzy jest potężną siłą ducha ludzi zaangażowanych w działalność tego Uniwersytetu. (…) Dziękuję za wszystkie Wasze aktywności, które wzbogacają nasze miasto.

Franciszek Fejdych, Burmistrz Prudnika

Na szczególne wyrazy uznania zasługuje konsekwentne inspirowanie seniorów do odkrywania swoich możliwości poprzez różnorodne inicjatywy, wykłady, ćwiczenia i warsztaty. Państwa działalność może być inspiracją dla wielu środowisk lokalnej aktywności.

Radosław Roszkowski, Starosta Prudnicki

Gazeta Prudnik24 – numer 195

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

Facebook