Prudnik24

III liga kobiet: grają bez kompleksów

III liga kobiet: grają bez kompleksów
13 października
13:54 2016

Mowa o nastoletnich zawodniczkach zespołu MUKS Pogoń Prudnik, w ostatnich dwu kolejkach dzielnie walczących z liderkami „Grupy Opolskiej” III ligi, w której zadebiutowały we wrześniu.

Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Pogoń Prudnik powstał latem tego roku, z inicjatywy m.in. LZS Łąka Prudnicka oraz samorządu powiatowego. Zrzesza zawodniczki w wieku juniorskim, a trenerem drużyny jest Piotr Rzehak, nauczyciel z prudnickiego Gimnazjum nr 1.

– Zainteresowanie zbudowaniem drużyny żeńskiego futbolu wyrażali już od pewnego czasu działacze LZS Łąka Prudnicka. Ja z kolei namawiałem trenera Rzehaka na zorganizowanie klasy sportowej przy Zespole Szkół Rolniczych, w II LO. Ponieważ nie było tyle dziewcząt w roczniku, a szkoda byłoby marnować ten potencjał, podjęliśmy starania o utworzenie klubu międzyszkolnego – wyjaśnia starosta Radosław Roszkowski.

Z kolei trener Rzehak wspomina, że bodźcem były też wcześniejsze sukcesy, jakie osiągnął ze swoimi podopiecznymi z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Prudniku – najpierw zdobycie tytułu mistrza Opolszczyzny w Gimnazjadzie, a następnie pierwsze miejsce na Mistrzostwach Polski.

Przy współudziale Piotra Rzehaka, działaczy LZS-u Łąka Prudnicka i pracowników starostwa (organizacja zebrania założycielskiego i pomoc ze statutem) powstał nowy klub, z zaproponowaną przez starostę prudnickiego nazwą, odwołującą się do prudnicko-lwowskich tradycji.

– W herbie klubu – w którego opracowaniu pomógł Jarosław Szóstka – użyto wprost zapożyczeń ze Lwowa, z zachowaniem prudnickiej, biało-niebieskiej odrębności. Mamy oczywiście zgodę Pogoni Lwów na wykorzystanie ich wzorów – wyjaśnia Radosław Roszkowski.

Prudnickie starostwo pozyskało również środki na zabezpieczenie zaplecza dla nowego klubu.

– Przygotowaliśmy projekt, zabezpieczający 90 proc. potrzeb sprzętowych klubu. Przekazaliśmy też pewne pieniądze z budżetu powiatu, w ramach współpracy z organizacjami pozarządowymi. Aktualnie klub posiada trzy komplety strojów i dwa komplety dresów, a także: ortaliony, torby, kurtki i czapki zimowe, a także sprzęt medyczny oraz treningowy i 30 piłek – mówi starosta.

Większą część funduszy pozyskano za pośrednictwem Euroregionu Pradziad ze środków unijnych (beneficjentami projektu były też kluby: Rolnik Biedrzychowice i Olimpia Bruntal).

Prudniczanki po pięciu kolejkach ligowych, w tabeli zajmują również piątą lokatę. Nie tak dawno zmierzyły się z obecnymi liderkami rozgrywek – zespołem LKS Rolnika III Biedrzychowice, naszpikowanym zawodniczkami zespołu grającego na co dzień w kobiecej I lidze, któremu po ambitnej grze uległy 2:8. W następnym spotkaniu podejmowały natomiast wicelidera z Opola, przegrywając po wyrównanym meczu 1:3. Obie te drużyny są w lidze niepokonane.

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook