Prudnik24

PCM zawyżał koszty zabiegów żołądka?

PCM zawyżał koszty zabiegów żołądka?
13 października
14:06 2016

Kontrolerzy z NFZ sprawdzają, czy chirurgiczne leczenie otyłości w przypadku trzech wojewódzkich szpitali nie wiązało się z zawyżanie kosztów. Pod lupą znalazł się m.in. prudnicki PCM.

Pozostałe placówki, które wykonują zabiegi bariatryczne to Wojewódzkie Centrum Medyczne i Szpital Wojewódzki. Jak podaje Nowa Trybuna Opolska NFZ potwierdził nieprawidłowości, które dotyczyły niewłaściwego kodowania rzeczywiście wykonanych procedur, co powodowało zawyżone koszty rozliczeniowe.

O ile w przypadku WCM i Szpitala Wojewódzkiego kontrole już się zakończyły (placówki mają zwrócić nienależnie pobrane środki,ponadto nałożono na nie kary umowne), o tyle w PCM-ie kontrola wciąż trwa. NFZ zakwestionował aż 30 operacji z pierwszej połowy 2015 roku, za co szpital miałby zwrócić pół miliona zł. Dodatkowo na placówkę nałożono 100 tys. zł. kary.

– Odwołaliśmy się do Narodowego Funduszu Zdrowia i czekamy na ostateczną decyzję – powiedziała NTO Wiesława Gajewska, prezes Prudnickiego Centrum Medycznego.

Nowe zasady rozliczania zabiegów bariatrycznych obowiązują od stycznia 2015 roku. NFZ zmniejszył o ponad połowę liczbę punktów rozliczeniowych za jeden taki zabieg. W kontrolowanych szpitalach operacje tego rodzaju zaliczano do kategorii wyżej płatnych.

Za: Nowa Trybuna Opolska

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook