Prudnik24

Mieszkańcy stanowczo na „nie”

Mieszkańcy stanowczo na „nie”
14 stycznia
15:47 2017

Blisko 600 podpisów zebrali mieszkańcy Nowego Świętowa, Wilamowic i Bodzanowa . To sprzeciw wobec planowanej budowie elektrociepłowni w zakładzie Malta Decor.

W wypełnionej po brzegi sali wiejskiej w Wilamowicach rozmawiano na temat planów zakładu Malta Decor. Firma planuje bowiem budowę elektrociepłowni na biomasę. Mieszkańcy jak już pisaliśmy wcześnie są temu przeciwni, a czwartkowe spotkanie tylko umocniło ich przekonania.

– Zakład dostał jasny przekaz od mieszkańców że nie chcą elektrociepłowni na tym terenie – relacjonuje portalowi glucholazyonline.com Wojciech Szelag, radny. – Malta twierdzi, że spełnia wszelkie normy związane z budową, ale przedstawiciele firmy przyjęli jasny przekaz od społeczeństwa i będą zastanawiać się nad jakąś alternatywą.

W podobnym nastroju wypowiada sie Szymon Pleszczak: – Mieszkańcy są zdecydowanie przeciwni – komentuje. – Jednak trzeba pamiętać że decyzję wydaje urząd na wniosek inwestora, a jeżeli ten spełnia wszystkie warunki i nie ma podstaw odmowy, to urząd wydaje taka decyzję. W przeciwnym razie może liczyć na zaskarżenie decyzji w związku z nieuzasadnionym sprzeciwem oraz zażądać w sądzie odszkodowania. Inwestor tłumaczył, że spełniać będą wszystkie normy dla tego rodzaju inwestycji, jednak mieszkańców nie przekonywał żaden argument.

– Czekamy jeszcze na decyzje RDOŚ, będzie ona po nowym roku – dodaje Wojciech Szeląg. Decydujący głos mają burmistrzowie i mam nadzieję że jest im bliżej do społeczeństwa niż do inwestora.

Roman Sambor, wiceburmistrz Głuchołaz zaznacza, ze nie wydano jeszcze żadnych decyzji: – Jeśli inwestycja budzi wątpliwości społeczne, można odmówić wydania decyzji albo wydać decyzję negatywną – powiedział. – Niewątpliwie spotkanie z mieszkańcami było bardzo ważne.

Za: glucholazyonline.com

Gazeta Prudnik24 – numer 284

Reklamy

Reklamy

Facebook