Prudnik24

PCM: roszczenia pieniężne spółki wobec lekarzy

PCM: roszczenia pieniężne spółki wobec lekarzy
19 stycznia
16:39 2017

Około 56 tys. zł z tytułu kary za źle rozliczne zabiegi musiało zapłacić Prudnickie Centrum Medyczne do NFZ. To pokłosie kontroli, jaką latem ub.r. przeprowadził fundusz w zakresie realizowanych procedur medycznych. Kierownictwo szpitala powiatowego zamierza odzyskać pieniądze od lekarzy, którzy mieli się przyczynić do tych nieprawidłowości.

Prowadzona latem ub.r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia kontrola rozliczeń ponad pięćdziesięciu  zabiegów leczniczych wykonywanych w prudnickim szpitalu w pierwszym półrocza 2015 r. wykazała początkowo nieprawidłowości na kwotę pół miliona zł. Placówce groziła też zapłata nawet około 100 tys. zł z tytułu kary nałożonej przez NFZ. Większość kwestionowanych procedur miała dotyczyć wykonywanych na oddziale chirurgicznym zabiegów bariatrycznych (chirurgiczne leczenie chorobliwej otyłości, polegające na zakładaniu tzw. opasek żołądkowych), pewne błędy stwierdzono również na oddziałach wewnętrznym i neonatologii (dla noworodków).

W wyniku podjętych przez zarząd PCM działań, zmierzających do dokonania korekt w rozliczeniach i odwołaniu się od wyników kontroli udało się zmniejszyć wartość zaległości wobec NFZ, a także wysokość nałożonej kary. Ostatecznie jednak PCM i tak musiało zwrócić do Funduszu ponad 300 tys. zł i dodatkowo zapłacić mu 56 tys. zł kary.

Ponownie skalkulowano również wartość 90 zabiegów  bariatrycznych przeprowadzonych przez pierwszych 10 miesięcy roku 2016. W sumie w wyniku dokonanych rozliczeń z NFZ prudnicki szpital stracił kolejne 400 tys. zł.

Kwotę około 2 tys. zł z tytułu sankcji nałożonych po kontroli za I półrocze roku 2015 na oddziały interny i neonatologii tamtejsi lekarze dobrowolnie zwrócili już spółce medycznej. Jednak do zapłaty ponad 50 tys. zł podobno nie poczuwają się trzej medycy z oddziału chirurgicznego. Zarząd PCM konsultuje sprawę z prawnikami i nie wyklucza wystąpienia wobec lekarzy na drogę sądową.

Prudnicki szpital powiatowy jest w trudnej sytuacji finansowej. Na koniec roku strata spółki zarządzającej placówką wynosiła ponad 2 mln zł. Dodatkowo NFZ zapowiedział, że nie zamierza płacić szpitalom za ubiegłoroczne nadwykonania, czyli przeprowadzone przez nie zabiegi nie zaliczane na poczet podpisanego wcześniej z NFZ kontraktu.

Gazeta Prudnik24 – numer 195

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

Facebook