Podsumowanie projektu „Zrób Usługę Sam”
Od lipca do końca grudnia 2016 r. Stowarzyszenie Przyjaciół LO im. A. Mickiewicza w Prudniku w partnerstwie z Opolskim Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych zrealizowało projekt „Zrób Usługę Sam”, którego celem było przygotowanie merytoryczne nieformalnych opiekunów osób starszych i zaoferowanie grupom samopomocowym tzw. Finansowego pakietu rozwojowego, z przeznaczeniem na realizację własnych aktywności.
Projekt realizowano w 11 powiatach Opolszczyzny. Z ramienia Stowarzyszenia Przyjaciół LO im. A. Mickiewicza w Prudniku, koordynatorką działań w powiatach: Brzeskim, Nyskim, Głubczyckim, Kędzierzyńskim i Prudnickim była Alicja Jania. Działaniami i pracą z uczestnikami z powiatów: Opolskiego, Kluczborskiego, Namysłowskiego, Strzeleckiego, Krapkowickiego, Oleskiego i miasta Opole koordynował Wojciech Witoń z OCWiP w Opolu.
W trakcie trwania projektu 22 certyfikowanych opiekunów nieformalnych osób starszych spotykało się ze swoim animatorem regularnie w okresach co najwyżej miesięcznych. Natomiast grupa spotykała się w własnym gronie w miarę potrzeb. Tematyka spotkań związana była z aktywnością i zachęcaniem do aktywności osób starszych. Na spotkaniach grupy rozwiązywane były również bieżące problemy członków grupy związane z życiem codziennym i ich potrzebami.
Opiekunowie 11 grup samopomocowych, umiejscowionych w 11 powiatach Opolszczyzny, m.in. wyszukiwali ciekawe oferty kulturalne, zajęcia warsztatowe i zachęcali swoich podopiecznych do korzystania z proponowanych form aktywności.
W ofercie dla seniorów znalazły się: wyjazd do opery, operetki, teatru, kina czy filharmonii. Uczestnicy pojechali do Teatru Castello w Mosznej na „Księżniczkę Czardasza” i Galę Operetkową, podczas której artyści zaprezentowali największe przeboje operetkowe i musicalowe, oraz piosenki z repertuaru międzywojennego.
– Trzon koncertu stanowili soliści Naira Ayvazyan oraz Tomasz Białek. To jeden z najlepszych duetów operetkowych w Polsce, prezentujący najwyższy kunszt wokalny i aktorski. Nad przebiegiem koncertu czuwał konferansjer, który z dowcipem i smakiem przybliżył widzom zabawne anegdoty i fakty ze świata opery i operetki. Prowadzący zaprosili również widzów do aktywnego udziału w wydarzeniu i wspólnej zabawy – mówi Alicja Jania.
W Filharmonii Opolskiej beneficjenci uczestniczyli w koncercie Michała Bajora, oraz w spektaklu muzycznym poświęconym Marlenie Dietrich. W ramach „XV Opole Gospel Festiwal” byli na jubileuszowym koncercie 15-lecia „Opole Gospel Choir” pod dyrekcją Jacka Mełnickiego. W chórze występuje ponad 30 osób, związanych wcześniej z Opolskim Studiem Piosenki – są to w większości studenci szkół wyższych z różnych miast Polski, a także profesjonalni wokaliści, animatorzy kultury, aktorzy serialowi, teatralni i musicalowi.
Jak wspomina Alicja Jania, „oczarowani i rozentuzjazmowani, z przyjemnością seniorzy przyjęli zaproszenie do Filharmonii Opolskiej na „Świąteczny Koncert na 15 głosów””. Wzięli w nim udział artyści o opolskim rodowodzie artystycznym, obecnie występujący między innymi we wrocławskim teatrze „Capitol”, warszawskiej „Romie”, czy w krakowskim teatrze „Variete”.
W pierwszej części koncertu „Na 15 głosów” usłyszeli przeboje filmowe, w drugiej – najpiękniejsze polskie i światowe kolędy oraz piosenki świąteczne w nowych aranżacjach i w różnych konfiguracjach wykonawczych, a na scenie zobaczyli m.in. Barbarę Kurdej–Szatan i Rafała Szatan.
Były też wyjazdy do Teatru Muzycznego w Łodzi i Chorzowie, oraz na koncert Stanisławy Celińskiej. Powodzeniem cieszyły się także muzea we Wrocławiu. Nieformalni opiekunowie osób starszych proponowali też inne formy aktywności, jak: zajęcia warsztatowe z przygotowania stroików i ozdób świątecznych, seniorzy uczyli się trudnej sztuki zdobienia potraw metodą carvingu (dekoracyjne krojenie owoców), uczestniczyli w warsztatach z muzykoterapii, refleksologii, wizażu i teatralnych. Byli też na kręgielni, w spa, na basenie i kinie.
– To był bardzo ciekawy i udany projekt i tylko żal, że już się skończył. Ale oferenci zapowiadają, że będą kontynuowali podobne projekty, proponując uczestnikom tzw. finansowe pakiety rozwojowe. Ułatwiają one dostęp do kultury wyższej, a jednocześnie pozwalają oszczędzić w budżecie domowym, ponieważ uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach wraz z podróżą było pokryte z pozyskanego dofinansowania – podsumowuje Alicja Jania.
Projekt „Zrób Usługę Sam” był finansowany ze środków budżetu państwa w ramach Rządowego programu ASOS, edycja 2016, realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.