Prudnik24

Powiat głubczycki: ponad 24 miliony na inwestycje

Powiat głubczycki: ponad 24 miliony na inwestycje
07 lutego
12:18 2017

Rada powiatu głubczyckiego uchwaliła budżet na 2017 rok. Wyniesie on aż 84 mln zł, a więc 18 milionów zł. więcej niż w roku ubiegłym. To efekt dofinansowania z Unii Europejskiej na inwestycje.

Skala zaplanowanych inwestycji jest spora – w planach są m.in. remonty dróg, oddziałów tutejszego szpitala oraz dworca PKS.

Komentująć budżet podczas grudniowej sesji Rady Powiatu, starosta Józef Kozina określił go miane prorozwojowego, poinformował ponadto, że na inwestycje zaplanowano ponad 24 miliony zł.

– To najwięcej w historii naszego powiatu. Wszystko to dzięki środkom z Unii Europejskiej. Do tej pory najwięcej na inwestycje przeznaczyliśmy około 12 milionów złotych. – mówił szef powiatu.

I tak też 6 mln zł kosztować ma przebudowa drogi powiatowej pomiędzy Niekazanicami a Wiechowicami, aż do granicy z Czechami. Modernizacja tego ponad dziewięcio kilometrowego odcinka w połowie pokryta zostanie ze środków Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Inna drogowa imwestycja to przebudowa drogi wojewódzkiej z Wojnowic do Nowej Cerekwi. W pierwszej z tych miejsowości powstanie ponadto ponad kilometr chodnika, w drugiej przebudowany będzie deptak w pobliżu szkoły. Koszt to 3,8 mln zł., z czego 66 procent to dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W stolicy powiatu władze plaują za 2,7 mln zł zbudować ścieżkę pieszo-rowerową na ul. Żeromskiego oraz w Alei Lipowej w Głubczycach.

– W ramach tego zadania robotnicy utwardzą trakt, postawią oznaczenie trasy, zamontują też elementy tzw. małej architektury: ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe. Wymienią również asfalt na odcinku ok. 2,3 kilometra. Starostwo wyremontuje drogę na odcinku od ul. Żeromskiego w Głubczycach do skrzyżowania z drogą powiatową nr 12140 oraz na odcinku od skrzyżowania z drogą powiatową nr 12440 na Gadzowice do Głubczyc – poinformował Nową Trybunę Opolską starosta Kozina. Jak dodał, starostwo chce też przebudować drogę Księże Pole – Kietrz. Koszt prac to w tym wypadku 5,8 mln zł.

Poprawi się także sytuacja komunikacyjna w Głubczycach. W miejscu dworca PKS jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa nowego centrum przesiadkowego. W planach jest budowa budynku dla pasażerów, toalet, kas biletowych i wiat. Dodatkowym atutem tego miejsca będą też elektroniczne tablice z rokładem jazdy. Całość wyniesie 2,5 mln zł. Powiat zakupi również trzy busy dla tutejszego PKS-u, na co przezanczy kolejne 3 mln. zł.

Jeśli chodzi o służbę zdrowia to 985 tys. zł. przezaczone zostanie na generalny remont oddziałów pediatrycznego i chirurgicznego.

Gazeta Prudnik24 – numer 192

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook