Prudnik24

Oświata: 14 etatów mniej

Oświata: 14 etatów mniej
20 lutego
19:20 2017

– Bez zwolnień się nie obędzie – mówi o sytuacji w gminie cytowany przez Nową Trybunę Opolską burmistrz Głubczyc Adam Krupa. To jeden z efektów zmiany systemu oświaty polegającej m.in. na likwidacji gimnazjów i powrotu do ośmioklasowej szkoły podstawowej.

Jak jednak dodał w rozmowie z gazetą szef gminy, magistrat zrobi co może, by zmniejszyć skutki zwolnień. Sposobem na to ma być przejście części nauczycieli na emerytury bądź wcześniejsze świadczenia.

Jak wynika z kalkulacji gminy, od 1 września w gminie Głubczyce ilość etatów zmniejszy się o czternaście. Zmieni się też sytuacja placówek – Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Marii Skłodowskiej-Curie przy ulicy Kochanowskiego zostanie przekształcone w Publiczną Szkołę Podstawową nr 1. Ta obecna „jedynka”, znajdujaća się przy ul. Dworcowej przemianowana zostanie z kolei na sp nr 3.

– Natomiast “dwójka”, która jest przy ulicy Kochanowskiego, będzie nadal działała pod swoim numerem – podkreśla na łamach gazety burmistrz.

Poza zmianą szyldów rewolucja nie szykuje się za to na wsiach. Zarówno placówki w Pietrowicach Głubczyckich i Lisięcicach będą nadal funkcjonować, tyle, że po prostu jako ośmioletnie szkoły podstawowe.

Adam Krupa nie zgadza się z retoryką rządu, która mówi, że reforma szkolnictwa w Polsce odbędzie się bezkosztowo. Jak wyliczył, do budynku dzisiejszego gimnazjum, w którym od 1 września naukę rozpoczną młodsze dzieci, gmina będzie musiała zakupić przystosowane dla nich ławki i krzesła, jak również przebudować toalety do ich potrzeb. Kolejne środki wydane zostaną na zakup przyborów naukowych i przystosowanie pracowni, w których będą prowadzone lekcje chemii czy fizyki.

Sytuacja w oświacie była ostatni przedmiotem długiej debaty samorządowców i nauczycieli w Kietrzu, o czym informowaliśmy na naszych łamach. Tamtejszy magistrat opublikował na swojej stronie internetowej długi artykuł dotyczacy placówek gminnych po reformie edukacji. Czytamy w nim m.in., że badania ankietowe przeprowadzane w całej Polsce dowodzą, iż zdecydowana większość społeczeństwa popiera reformę oświaty, a jedyną rzeczą, jaka nie podoba się środowisku nauczycielskiemu, to fakt, że została wprowadzona bardzo szybko. „Jesteśmy przekonani, że gdyby rząd pracował dłużej nad zmianami w edukacji, to nie mielibyśmy wielu wątpliwości, podobnie jak inni samorządowcy w Polsce, ale widocznie stan polskiej oświaty zdaniem najwyższych władz państwowych wymagał takich natychmiastowych kroków” – nadmienia autor artykułu. Cały tekst dostęny pod linkiem: http://www.kietrz.pl/PL/3139/887/KIETRZANSKA_OSWIATA__CZYLI_FAKTY__LICZBY_I_FINANSE/k/

Za: Nowa Trybuna Opolska

 

Gazeta Prudnik24 – numer 209

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook