Prudnik24

Będzie wsparcie opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych?

Będzie wsparcie opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych?
20 marca
16:00 2017

Podczas niedawnego spotkania seniorów z Rzecznikiem Praw Obywatelskich poruszona została sprawa utworzenia punktu konsultacyjnego dla opiekunów osób z niepełnosprawnością, w tym osób starszych. Wsparcie dla tej idei zadeklarował obecny na spotkaniu burmistrz Prudnika.

 Potrzebę stworzenia centrum postulowała Janina Okrągły. Była parlamentarzystka, po wygaśnięciu jej mandatu wraz z zakończeniem poprzedniej kadencji Sejmu, powróciła do pracy zawodowej jako lekarz w przychodni „Optima”. Pomysł zrodził się z jej rozmów z pacjentami, opowiadającymi o nurtujących ich problemach.

– Mowa o stworzeniu takiego miejsca, w którym można by szybko uzyskać poradę: gdzie można, w jaki sposób radzić sobie z niepełnosprawnością oraz z opieką nad osobą zależną – wyjaśnia dr Janina Okrągły.

Jak dodaje, chodzi zwłaszcza o kompleksową informację w zakresie: jakie są możliwości prawne, ścieżki administracyjne, gdzie i na czym polega opieka socjalna, środowiskowa, długoterminowa, paliatywna, a także – gdzie jest dostępna, kontakty, namiary itp.

Jej zdaniem takie informacje są bardzo potrzebne opiekunom, czy rodzinie, która nagle staje przed problemem zapewnienia i organizacji opieki dla osoby starszej, czy niepełnosprawnej. Tym bardziej, że jak przekonuje, „różne instytucje działają, ale nie ma między nimi przepływu informacji, nie zawsze one same wiedzą o swoich działaniach”.

– Taki punkt – wiedza, jak i co mamy – poprawiłby komunikację i współdziałanie opieki społecznej, ochrony zdrowia, PFRON, PCPR – uważa Janina Okrągły.

Wymienia ona także liczne korzyści dla lokalnej społeczności.

– Jeżeli rodzina szybko zorganizuje swoje życie z osobą zależną, to więcej tych osób pozostanie w swoim środowisku, przyjaznym im, a mniej tych osób trafi do DPS-ów i ZOL-ów. Dzięki zwiększeniu samodzielności osób zależnych mniej opiekunów zrezygnuje z pracy, przełoży się to też na mniejsze wypalenie opiekunów – argumentuje lekarka.

Na zgłoszony przez nią postulat na bieżąco zareagował burmistrz Franciszek Fejdych, zapowiadając, że gmina wesprze inicjatywę.

– Myślę, że to jest temat do następnych spotkań ze środowiskiem seniorów, aby pomyśleć, jak ma funkcjonować to centrum wsparcia opiekunów, kto tam ma być i z jakimi kompetencjami, aby to funkcjonowało dobrze. Pewne działania muszą być przeprowadzone wspólnie z powiatem, bo tam też są pewne instytucje – mówił burmistrz.

Deklaracje te z zadowoleniem powitał RPO, dr Adam Bodnar, który sytuację w jakiej od razu podczas spotkania z udziałem władz gminy padają „dość twarde deklaracje polityczne burmistrza, dotyczące podjęcia określonych działań i stworzenia centrum wsparcia dla opiekunów osób z niepełnosprawnością intelektualną i psychiczną” określił mianem „rewelacji”.

Franciszek Fejdych zauważył, że temat ten „przewija się” już jego trzecią kadencję i wyjaśnił:

– Czekaliśmy na odpowiedni moment – są środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, więc ruszamy z domem dziennego pobytu.

Fot. opolskie.regiopedia.pl

 

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook