Prudnik24

Orkiestrze POK stuknęło 45 lat

Orkiestrze POK stuknęło 45 lat
18 maja
17:03 2017

Jubileuszowym koncertem w święto Konstytucji 3 maja orkiestra dęta Prudnickiego Ośrodka Kultury symbolicznie uczciła 45-lecie swojej działalności.

 Jak przypomniał prowadzący występ dyrektor POK, Ryszard Grajek, zespół utworzono w maju 1972 roku – jako zakładową orkiestrę dętą przy ZPB Frotex, a dokładnie orkiestrę zakładowej straży pożarnej – z inicjatywy ówczesnego dyrektora Bolesława Pohla. Od 1990 r. opiekę nad zespołem sprawuje Prudnicki Ośrodek Kultury.

Pierwszym kapelmistrzem był Józef Plicko, po nim Wilhelm Żelazny z Białej, a następnie – od połowy lat 80. do stycznia 2011 roku – Marian Wnęk. Po jego śmierci zespół przejął, i – jak pod podkreślał Ryszard Grajek – tak naprawdę uratował obecny dyrygent, Władysław Wojtyła.

Orkiestra od lat uświetnia najważniejsze uroczystości państwowe i samorządowe, imprezy dożynkowe, a także od 25 lat w Prudniku rozpoczyna granie podczas dorocznych finałów WOŚP z repertuarem złożonym z kolęd i marszów.

Zespół ma w składzie instrumentalistów nie tylko z Prudnika, ale także z Białej, Nysy, Głuchołaz i Głubczyc, a także z Czech (Czeska Ves, swego czasu także Mesto Albrechtice).

Mamy ciągle za mało chętnych młodych muzyków, gdyż nie ma tej mentalności jak w Czechach, czy na Górnym Śląsku, gdzie tradycje orkiestrowego grania kultywuje się w rodzinach – mówi dyrektor POK, Ryszard Grajek.

Orkiestra dęta POK występowała również z koncertami w Czechach, na Słowacji, oraz w partnerskim mieście Prudnika, niemieckim Northeim (w 1997 r.). Ma na swoim koncie puchar Wojewody Opolskiego za zajęcie II miejsca w przeglądzie orkiestr dętych woj. Opolskiego w Zdzieszowicach.

Gazeta Prudnik24 – numer 195

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

Facebook