Prudnik24

Głubczyce – Racławice Śląskie – tory odżyją?

Głubczyce – Racławice Śląskie – tory odżyją?
08 lipca
14:57 2017

Jest szansa na reaktywację linii kolejowej Głubczyce – Racławice Śląskie.

W gminie Głubczyce jako jedynej na Opolszczyźnie nie jeżdżą żądne pociągi pasażerskie, a towarowe występują w ilościach szczątkowych.- Chcemy, by pociągi wróciły wreszcie na teren naszego powiatu – deklaruje w rozmowie z Nową Trybuną Opolską burmistrz Głubczyc Adam Krupa. – Jesteśmy po spotkaniu z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe i nadzieja jest – dodał sternik głubczyckiego magistratu.

Ambitny plan powrotu pociągów na trasę obejmuje kursy pasażerskie na odcinku: Racibórz-Głubczyce-Racławice Śląskie. Linia ta powstała w 1876 roku i łączyła Głubczyce ze słynną trasą podsudecką, która kierowała się w stronę Nysy i Katowic. Jak podaje Nowa Trybuna Opolska, ostatni skład pasażerski pojechał tędy 18 lat temu, towarowy kilka lat później.

Burnistrz Krupa podkreśla chęć lobbowania za takimi stałymi połączeniami, które wreszcie przywróciłyby kolej ziemi głubczyckiej. W planie tym trzeba brać pod uwagę oczywiście różne możliwości i stworzono rówńiez plan minimum, który obejmowałby powrót na trasę pociągów towarowych na trasie pomiędzy Głubczycami a Raciborzem. Jak podkreśla burmistrz Głubczyc, kilka rodzimych firm jest zainteresowanych wywozem swoich towarów koleją. Szef gminy wspomina przy tym o podobnych sytuacjach w regionie, gdzie kolej wyremontowała tory na taką okoliczność. Przykłady to choćby 12 kilometrowy odcinek torów z Pietrowic Wielkich do Baborowa, gdzie linią tą wożone są płody rolne. Z kolei na potrzeby wojska zmodernizowano linię Prudnik-Krapkowice.

Burmistrz Krupa zapowiada w najbliższym czasie spotkania z samorządowcami gmin leżsących wzdłuż linii, a więc Pietrowic Wielkich, Baborowa oraz Głogówka i ustalenie wspólnego planu lobbowania za powrotem pociągów z Raciborza do Racławic Śląskich.

Za: NTO

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook