Prudnik24

PiS chce większych uprawnień uchwałodawczych w samorządach

PiS chce większych uprawnień uchwałodawczych w samorządach
08 lipca
15:02 2017

Tego tematu dotyczyła niedawna konferencja prasowa senatora Jerzego Czerwińskiego. Mowa była też o przygotowaniach partii do zbliżających się wyborów samorządowych.

 Jerzy Czerwiński powiedział, że obecne rozwiązania prawne pozwalają mieszkańcom występować do gmin w konkretnych sprawach, czego przykładem są coraz popularniejsze – również na ziemi prudnickiej – budżety obywatelskie. Senator podkreślał jednak potrzebę wprowadzenia przez samorządy zapisów w statutach, które umożliwiałyby wprowadzenie obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

– Grupa obywateli mogłaby wówczas składać konkretne projekty uchwał, a radni zajmowaliby się nią tak samo jak każda inną uchwałą – apelował polityk. Przytoczył też dane, z których wynika, że tego rodzaju przepisy funkcjonują wciąż z niewielkiej ilość gmin w całej Polsce. Według Jerzego Czerwińskiego kwestią do ustalenia jest liczba podpisów, które byłyby obligatoryjne dla zajęcia się radnych daną petycją. W niektórych miejscach w Polsce jest to 50 „autografów”, w innych 90.

Druga część konferencji to kwestia wyborów samorządowych. Jak zaznaczył senator chodzi o to, by „dobra zmiana przeniosła się teraz z poziomu centralnego na samorządowy”. Polityk apelował do wszystkich osób, które w przeszłości współpracowały z Prawem i Sprawiedliwością, ale z różnych względów drogi te rozeszły się, aby powróciły i razem pracowały na dobry wynik rządzącej partii. Deklarował przy tym otwartość do współpracy, aby wynik wyborów był  jak najlepszy.

Nadmieńmy, że przewodniczącym zespołu samorządowego do spraw wyborów na powiaty prudnicki, głubczycki i krapkowicki z ramienia PiS-u został Dariusz Kolbek z Głogówka. Jest on dyrektorem biura senatorskiego Jerzego Czerwińskiego w Prudniku.

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook