Prudnik24

Wielka kasa na zamek, obiekt będzie dostępny dla zwiedzających

Wielka kasa na zamek, obiekt będzie dostępny dla zwiedzających
14 lipca
20:07 2017

To prawdziwy przełom w nowożytnej historii tego pięknego obiektu. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na modernizację zamku gmina Głogówek otrzyma niemal 4 mln zł. – dokładnie 3,758 mln. zł. dofinansowania.

Głogówecki zamek, po tym jak gmina sądownie odzyskała go z rąk prywatnego właściciela, który nie dotrzymał obietnicy jego remontu, był ustawicznie modernizowany. Wymieniono m.in. pokrycie dachowe, wykonano też odwodnienie. Środki na te prace pochodziły głównie z ministerstwa kultury. Teraz jednak zakres prac będzie na tyle duży, że obiekt znów będzie mógł być udostępniony zwiedzającym.

– Blisko milion złotych dołożymy z budżetu gminy w ramach tzw. udziału własnego – powiedział na antenie Radia Opole burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz. Szef gminy zapowiada prace przy południowym i wschodnim skrzydle zamku. – W tym roku chcemy zabezpieczyć te obiekty, które pękają i grożą zawaleniem. W następnym roku realizowane będą elewacje zewnętrzne i wewnętrzne, a więc prace najbardziej efektowne wizualnie. Planujemy, aby muzeum regionalne, które mieści się w baszcie, wróciło do zamku. Mam też nadzieję, że uda nam się reaktywować koncerty beethovenowskie w Sali Beethovenowskiej – komentuje Andrzej Kałamarz.

Z zamkiem związana jest także nowa ciekawostka, która – jeśli się potwierdzi – będzie kolejnym przyczynkiem do uznania jego dużej wartości historycznej i kulturowej. Okazuje się, że jest prawdopodobieństwo, iż gościem zamkowych murów był późniejszy król Polski Michał Korybut Wiśniowecki, który według oficjalnych źródeł w czasie potopu szwedzkiego wraz z parą królewską – królem Janem Kazimierzem – schronił się do Głogówka. Kolejną sławą, która przebywała na zamku jest, jak wiemy, genialny kompozytor Ludwig van Beethoven. Kwestię obecności na zamku Wiśniowieckiego bada obecnie Muzeum Regionalne w Głogówku.

Gazeta Prudnik24 – numer 209

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook