Prudnik24

Opolszczyzna z radarem meteorologicznym. Już niebawem

Opolszczyzna z radarem meteorologicznym. Już niebawem
15 lipca
17:55 2017

Taką informację podała na swoim profilu na Facebooku poseł PiS Katarzyna Czochara. Wcześniej podobną deklarację złożył na antenie Radia Opole wojewoda opolski Adrian Czubak.

Powstanie radaru posłanka zapowiadała jeszcze w kwietniu w wywiadzie udzielonym Gazecie Prudnik24. Aby w ogóle mówić o możliwości instalacji takiego urządzenia, należało jednak najpierw zmienić prawo poprzez specustawę dotyczącą zasad przygotowania inwestycji przeciwpowodziowych. Specustawa została zmodyfikowana 6 lipca (zmianę podpisał prezydent Andrzej Duda) – od teraz obiektami, które będą mogły być budowane w jej ramach, są właśnie radary meteorologiczne. Informację potwierdził w piątek dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej z Warszawy. Obiekt ma powstać na Górze Świętej Anny.

Radar ten umożliwi stały monitoring górnych odcinków biegu rzek Odra i Nysa Kłodzka wraz z obszarami źródłowymi. Będzie umożliwiał obserwację natężenia opadów oraz związane z tym zasilanie obu rzek w wodę również po stronie Republiki Czeskiej, co pozwoli na dokładniejsze szacowanie i prognozowanie stanu wód. Zapewni także szybkie pozyskanie informacji na temat nadchodzących gwałtownych zjawisk pogodowych takich jak trąby powietrzne, czy gradobicia.

– To kolejna wspaniała wiadomość dla mieszkańców Opolszczyzny. Wspólnie z Wojewodą Opolskim Adrian Czubak nie tylko mówimy i obiecujemy za słowami idą czyny. I to jest najważniejsze.- tak skomentowała sprawę na portalu społecznościowym Katarzyna Czochara.

Gazeta Prudnik24 – numer 287

Reklamy

Reklamy

Facebook