Prudnik24

Liceum: meandry z naborem

Liceum: meandry z naborem
07 września
17:52 2017

Wiele kontrowersji w Głuchołazach wywołał nabór do tamtejszego liceum. Ostatecznie I klasa nie wystartuje. Powiat twierdzi, że za rekrutację odpowiedzialna jest gmina, gmina, że powiat.

W istocie każdy ma tu swoje racje. Ja ustaliła nasza gazeta, do końca sierpnia właścicielem szkoły jest gmina. To ona, a konkretnie dyrekcja szkoły odpowiedzialna była za nabór uczniów. Wiceburmistrz Głuchołaz Roman Sambor, choć na antenie Radia Opole przyznał, że nie jest pewien, czy marketing promujący rekrutację „był dostateczny”, to przypomniał też, że „sytuacja narastała przez lata, było coraz mniejsze zainteresowanie młodzieży nauką o profilu ogólnokształcącym.” Z kolei, jak wynika z tłumaczenia dyrekcji placówki, ta oparła się na promocji szkoły na platformie internetowej do logowania wszystkim kandydatom, którą prowadził w sieci powiat. Szczegóły rekrutacji miały być też uzgadniane z powiatem, ponieważ ten od września przejmie placówkę, która ma zostać włączona do powiatowego Zespołu Szkół. I faktycznie, jak sprawdziła nasza gazeta, taka platforma w internecie została stworzona.

Zdaniem radnego Jacka Wanickiego, nikt nie chce teraz wziąć odpowiedzialności za nabór, który zakończył się porażką. Według jego opinii, sytuacja, w której po raz pierwszy w historii ani jeden uczeń nie zapisał się do pierwszej klasy głuchołaskiego LO, co pokazuje dobitnie zapaść w mieście. Nadmieńmy, że początkowo do liceum zapisały się dwie osoby, ale potem się wycofały i ostatecznie nikt do tej pory się nie zgłosił do pierwszej klasy.

Istnienie szkoły jest jednak niezagrożone.

– Szkoła będzie nadal funkcjonować, ale bez klasy pierwszej. Jeśli w przyszłości pojawią się chętni, to taka klasa będzie mogła być stworzona – przekazał nam Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury w powiecie Kazimierz Darowski

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 209

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook