Prudnik24

Spada bezrobocie

Spada bezrobocie
03 października
11:48 2017

Spadek bezrobocia to już trwała tendencja nie tylko w województwie ale i powiecie prudnickim.

W całym województwie opolskim bezrobocie spadło do poziomu nieodnotowanego od kilku lat. Jak wynika z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy, w lipcu w całym województwie w powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych było 27 628 bezrobotnych (7,7%). Sierpień przyniósł jeszcze lepsze statystyki – w tym miesiącu odnotowano zaledwie 27 370 osób bez pracy, co oznacza stopę na poziomie 7,6% (stopa bezrobocia w kraju jest na poziomie 7,1%) i w stosunku do lipca spadek o 0,9%. Spadek ten był większy w porównaniu do roku ubiegłego, kiedy wyniósł 0,4%.

W powiecie prudnickim sytuacja na dzień 31.08 również jest lepsza w porównaniu z adekwatnym okresem w lipcu. Wówczas w PUP zarejestrowanych było 1700 osób, podczas gdy w sierpniu 1683. Daje to stopę bezrobocia na poziomie 9,9%. Z tego nieco więcej niż połowa to osoby długotrwale bezrobotne. Blisko tego wyniku znajduje się powiat namysłowski (10,1%). Najmniej bezrobotnych jest w powiecie strzeleckim (5,2%), najwięcej w głubczyckim (11,0%) i brzeskim (11,4%).

Szybki spadek bezrobocia wyrównuje różnice między powiatami i odwzorowuje sytuację mającą miejsce w całym kraju. Rekordowo niskie bezrobocie to dobra wiadomość dla gospodarki, cieszy też pracowników, którzy mogą żądać wyższych płac. Pracodawcy martwią się jednak, że będą mieć coraz większe problemy ze znalezieniem rąk do pracy, zwłaszcza do prostych zajęć.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 192

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook