Prudnik24

Głuchołazy: rusza budżet obywatelski

Głuchołazy: rusza budżet obywatelski
04 października
19:19 2017

Startuje kolejna edycja głuchołaskiego budżetu obywatelskiego. Stowarzyszenia i grupy mieszkańców mogą zgłaszać swoje projekty, które ze specjalnej puli sfinansuje gmina.

Na duże projekty przeznaczono aż 180 tysięcy zł, na mniejsze – 10 tysięcy. Projekty można zgłaszać do 6 października. Ich weryfikacja potrwa do 27 października, głosowanie natomiast przewidziano na 9 listopada. I tu zachodzi największa zmiana w stosunku do lat poprzednich, kiedy to podpisy wśród mieszkańców zbierały osoby związane z danym projektem. Decyzją gminy głosowanie odbędzie w lokalach, które będą czynne w 9 listopada w określonych godzinach w każdej miejscowości na terenie gminy, która zgłosiła lub partycypuje w projekcie.

– Dochodzą do nas głosy, że w poprzednich latach głosowały osoby, które w rzeczywistości wcale nie oddały głosu. Ktoś miał dostęp do bazy danych z numerami PESEL, imionami i nazwiskami. Głosy wpisują nie te osoby, które rzeczywiście miały oddać głos. Spotykamy się też z głosami, że ten Budżet obywatelski został doprowadzony do fikcji, by go zlikwidować – cytuje wiceburmistrza Głuchołaz Romana Sambora portal glucholazyonline.com.pl. – – Głosowanie osobiste to jest gwarancja, że przyjdzie mieszkaniec, pokaże dowód – dostanie kartę i wówczas będzie tyle głosów ile osób jest zaangażowanych. Nie wiem ile przyjdzie głosujących w skali całej gminy, czy przyjdzie sto czy tysiąc osób – jest ryzyko. Ale naprawdę mamy głosy, by Budżet Obywatelski zlikwidować bo doszło już do fikcji w głosowaniu i to nawet od radnych są takie głosy – dodaje wiceszef gminy. Możliwe też, że o ile problemy techniczne nie okażą się zbyt znaczące, gmina uruchomi do głosowania platformę internetową.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 192

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook