Prudnik24

Absurdalna uchwała antysmogowa. Politycy uchwalili, ludzie zapłacą.

Absurdalna uchwała antysmogowa. Politycy uchwalili, ludzie zapłacą.
19 października
15:17 2017

Według założeń uchwały na terenie województwa będzie obowiązywał zakaz montażu pieców i kominków niższej niż piątej generacji. Wśród paliw, których od listopada tego roku mieszkańcy województwa opolskiego nie będą mogli spalać w swoich piecach i kominkach, jest węgiel brunatny, węgiel kamienny niskiej jakości, mokre drewno oraz biomasa drzewna. Według szacunków władz województwa na wymianę zasługuje około stu tysięcy pieców starszych generacji, a koszt takiej operacji może przekroczyć miliard złotych.

Ruch KUKIZ 15 zauważa jednak, że wprowadzenie tych zakazów w obecnej formie jest absurdalne: – Zastanawiam się, kto i w jaki sposób będzie mógł sprawdzić, czy wilgotność drewna w stanie roboczym nie przekroczy 20%. Uważam również, że Gminy nie będą miały możliwości sprawdzić, czy wprowadzone zmiany będą respektowane -to Będzie Prawo Martwe – Stwierdził Paweł Grabowski z Kukiz’15.

Już od tego roku obowiązywać będzie zakaz stosowania węgla brunatnego i paliw wyprodukowanych z jego wykorzystaniem, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz paliw stałych wyprodukowanych z węgla kamiennego. – Ta uchwała bardzo mocno uderzy w najbiedniejszych mieszkańców województwa opolskiego, którzy już teraz ledwo wiążą koniec z końcem, a w momencie narażenia ich na dodatkowe koszty sytuacja może ich po prostu przerosnąć – dodał Poseł Kukiz’15.

Przewodniczący sejmiku Norbert Krajczy stwierdził, że uchwała już jest zwycięska. – Odwiedziło mnie dwóch pacjentów z astmą, żeby podziękować za podjęcie tej inicjatywy. Jako lekarz mam z tego powodu dużą satysfakcję – powiedział.

Za: glucholazyonline.com

Gazeta Prudnik24 – numer 278

Reklamy

 

ReklamyFacebook