Prudnik24

Mineralna leci z kranu. 25 lat ZWiK-u

Mineralna leci z kranu. 25 lat ZWiK-u
26 października
15:51 2017

Dziś w Prudnickim Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość podsumowująca 25 istnienia gminnej spółki ZWiK, która jest odpowiedzialna za jakość i dostarczanie wody w Prudniku i ościennych miejscowościach. O historii ZWiK-u i pierwszych latach gospodarki wodnej w naszym mieście mówił prezes Paweł Kawecki.

Początki zbiorowego zaopatrzenia w wodę sięgają w Prudniku końca XVI wieku. W 1596 roku odnotowano istnienie systemu wodociągowego z rur drewnianych, którego sercem był system czerpadeł kubełkowych, a źródłem woda z Rzeki Prudnik. Z kolei w latach 90-tych XIX wieku w mieście powstała najnowocześniejsza oczyszczalnia ścieków na Górnym Śląsku, która zlokalizowana była przy ulicy Łuczniczej.

Historia obecnego ZWiK-u sięga natomiast lutego 1992 roku, kiedy to Rada Miasta podjęła uchwałę o jego utworzeniu. Już po 10 latach majątek spółki wzrósł 1915 razy.  Obecnie ZWiK to: 6 ujęć (25 studni),  4 stacje wodociągowe, 5 przepompowni wody, 151 km sieci wodociągowej, 106 km sieci kanalizacji sanitarnej, oczyszczalni ścieków, 26 przepompowni ścieków, 32,3 km kanalizacji deszczowej i 13 instalacji podczyszczania ścieków opadowo-roztopowych.

Spółka odnosi sukcesy. Jednym z nich był odkrywczy projekt mobilnej stacji zlewnej, czy prestiżowe nagrody ogólnopolskie min. Jakość Roku 2012, czy Gazele Biznesu z 2011 roku. Ciekawostką jest, że jakości prudnickiej wody chronią małże słodkowodne. Te wyjątkowo czułe organizmy naturalnie bytujące w środowisku wodnym, gdy tylko
pojawi się w wodzie jakakolwiek substancja szkodliwa, w reakcji obronnej zamykają swoje muszle, informując
Zakład Wodociągowy on-line, co jedną sekundę o przydatności wody do przesłania jej końcowemu odbiorcy.

W trakcie przemowy prezes Kawecki zachęcał do picia wody prosto z kranu – a dokładniej po kilku sekundach od odkręcenia kranu, gdy jest już bardzo zimna, można być pewnym, że będzie smaczna.

– Od wody mineralnej różni się tym, że nie jest butelkowana – podkreślał Kawecki.

Na uroczystości zjawili się m.in. burmistrz Franciszek Fejdych, wicestarosta Krzysztof Barwieniec, reprezentanci rad – miasta i powiatu, proboszczowie prudnickich parafii, a także Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gaworski oddelegowany do Prudnika przez Ministra Środowiska Jana Szyszkę.

Maciej Dobrzański 

Gazeta Prudnik24 – numer 195

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook