Prudnik24

Policja przypomina o KMZB

Policja przypomina o KMZB
02 listopada
15:36 2017

Jesteśmy dla Was – Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie powiatu prudnickiego

O tym, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest interaktywnym narzędziem komunikacji pomiędzy społeczeństwem a Policją wie już większość mieszkańców regionu. Są jednak tacy, do których ta informacja być może jeszcze nie dotarła. Dlatego przypominamy, że KMZB służy do zgłaszania nieakceptowanych społecznie zjawisk. Policjanci sprawdzają wskazane miejsca i reagują na łamanie prawa.

Przypomnijmy, że na Opolszczyźnie Krajowa Mapa Zagrożeń działa już ponad rok. W tym czasie na terenie powiatu prudnickiego odnotowaliśmy blisko 700 zgłoszeń od mieszkańców naszego regionu.

Zdecydowana większość zgłoszeń dotyczy spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym – 187, nieprawidłowego parkowania – 166, przekraczania dozwolonej prędkości – 121, czy złej organizacji ruchu – 63 zgłoszenia.

Policjanci, którzy na miejscu weryfikowali te zagrożenia, potwierdzili ponad 36% z nich.

Obsługa Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jest intuicyjna. Wystarczy wejść na stronę internetową Komendy Powiatowej Policji w Prudniku. Jako pierwszy pojawi się folder KMZB. Po kliknięciu otwiera się informacja o tym, co to jest KMZB i do czego służy. Znajduje się tam również odnośnik do mapy, jest także możliwość korzystania z narzędzia bez przechodzenia na inne strony. Należy uważnie przeczytać regulamin, zatwierdzić go i już można przekazywać policjantom informacje o niepokojących nas zjawiskach.

Aby usprawnić komunikację, zostało przygotowane specjalne ikony, które umożliwiają szybkie i sprawne precyzowanie zagrożeń i nanoszenie ich na mapę. Policja ma 2 dni na podjęcie zgłoszenia i 5 dni na jego weryfikację. Jeśli informacja potwierdzi się, policjanci nadają jej status „potwierdzone” i dążą do usunięcia konkretnego zagrożenia. Do działań w razie potrzeby, angażowane są także inne służby.

Pamiętajmy jednak, że KMZB nie jest to narzędzie powodujące natychmiastową interwencję Policji – do tego wciąż służy numer alarmowy 997 i 112!!!

https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Za: KPP Prudnik

Gazeta Prudnik24 – numer 283

Reklamy

ReklamyFacebook