Prudnik24

Radioaktywna woda we wsi Mokre

Radioaktywna woda we wsi Mokre
16 grudnia
19:49 2017

Mieszkańcy głubczyckiej wsi długi czas byli zdezorientowani nie wiedząc, czy mogą pić wodę płynącą z ich kranów. Badania wykazały, że w ujęciu jest przekroczony poziom promieniotwórczego radonu.

– W sobotę (2 grudnia – przyp.red) zostaliśmy poinformowani pismem, które zostało przyniesione do domu przez pana, który zajmuje się wodociągiem. Chodził od domu, do domu, przyniósł za podpisem, za potwierdzeniem, żeby wszyscy zapoznali się z sytuacją – relacjonują dla Radia Opole mieszkańcy Mokrego.

Tymczasem prezes głubczyckich Wodociągów i Kanalizacji Adam Ratuś przekonuje, że sytuacja nie jest groźna i bez obaw można z wody korzystać. Technicy szukają rozwiązań, jak pozbyć się radonu z wody. Prezes spółki zapewnił, że jeśli będzie taka potrzeba, to zakład jest  technicznie i organizacyjnie przygotowany do tego, żeby podawać z innych ujęć.

– Oczywiście będzie to kosztowniejsze przedsięwzięcie, ale jeżeli będzie taka konieczność, to zapewniam, że do niego sięgniemy. – zaznaczył Ratuś na antenie rozgłośni.

Spółka podjęła też współpracę z naukowcami z Politechniki Opolskiej, którzy byli obecni na spotkaniu z mieszkańcami w świetlicy w Mokrym, jakie odbyło się 6 grudnia.

Już po nim do sprawy włączył się sanepid, który uspokaja, że woda jest zdatna do spożycia, należy jednak dobrze przegotować. Opinię tą potwierdzają też inne służby.

– Mimo przekroczenia poziomu dopuszczalnego, woda jest zdatna do spożycia – twierdzi Alina Mazur-Ciapa, powiatowy inspektor sanitarny.

– Temat jest nowy, dla wszystkich jest nowy w Polsce. Więc za bardzo nie ma specjalistów, nie za bardzo wiadomo, jak to ugryźć. Nawiązaliśmy kontakt z technologiem wody, z pracownicą Politechniki Gliwickiej i Opolskiej, która nam pomoże w tym zakresie – kontynuuje Adam Ratuś i mówi, że trwają poszukiwania rozwiązania technologicznego, które pozwoli usunąć radon z wody poprzez jej napowietrzanie. – Jeśli nie uda się tego zrobić w ciągu pół roku, to jest gotowy wyłączyć z eksploatacji ujęcie wody w Mokrem i wybudować połączenie do sieci w którejś z sąsiednich miejscowości – zapowiada szef spółki.

Nadmieńmy, że radon w wodzie jest pochodzenia naturalnego. Pochodzi z ziemi i jest rozpuszczalny w wodzie. Bardzo szybko uwalnia się do powietrza.

Maciej Dobrzański

Za: Radio Opole

Gazeta Prudnik24 – numer 288

Reklamy

Reklamy

Facebook