Prudnik24

Powiat: dwa nowe defibrylatory

Powiat: dwa nowe defibrylatory
22 grudnia
18:30 2017

Od niedawna w powiecie prudnickim jest już siedem ogólnodostępnych miejsc, w których umieszczone są defibrylatory – w ostatnim czasie o urządzenia te „wzbogaciły się” również Specjalne Ośrodki Szkolno-Wychowawcze, w Prudniku i Głogówku.

W ubiegłym roku prudnickie Starostwo Powiatowe zakupiło pięć defibrylatorów typu AED wraz z szafkami zewnętrznymi, które zostały zainstalowane na zewnętrznych elewacjach pięciu instytucji (czterech prudnickich: Starostwa Powiatowego, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, Powiatowego Centrum Kształcenia Praktycznego i Komendzie Powiatowej Policji, a także Zespołu Szkół w Głogówku). Urządzenia zostały pozyskane w ramach realizacji projektu „RAZEM DLA BEZPIECZEŃSTWA – kompleksowe działania na rzecz społeczności lokalnych Powiatu Prudnickiego”, dofinansowanego ze środków rządowego „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017”.

Inicjatywa starostwa spotkała się z uznaniem lokalnej społeczności, dlatego zdecydowano się w ramach kontynuacji wspomnianego projektu (etap II) zakupić dwa kolejne defibrylatory, które trafiły do Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Prudniku i Głogówku. Przy wyborze lokalizacji zdecydowały m.in. względy bezpieczeństwa uczniów i wychowanków ośrodków,  zmagających się z rozmaitymi problemami zdrowotnymi.

Dodatkowo w grudniu br. przeprowadzono szkolenie z obsługi defibrylatora AED, w którym uczestniczyło 15  przedstawicieli każdej z instytucji, w których zamontowano defibrylatory. Podczas zajęć  praktycznych, prowadzonych przez ratownika medycznego, odbyły się ćwiczenia z wykorzystaniem specjalnego manekina do nauki resuscytacji.

Defibrylator AED (ang. Automated External Defibrillator – Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny) to  urządzenie, które ratuje życie w sytuacji zatrzymania krążenia – analizuje rytm serca poszkodowanego i decyduje o konieczności przeprowadzenia defibrylacji (przywrócenie prawidłowego rytmu pracy serca za pomocą impulsu elektrycznego). Wg statystyk wykonanie tej czynności w ciągu 3 minut od zatrzymania krążenia pozwala na przeżycie w ok. 75% przypadków.

Gazeta Prudnik24 – numer 190

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook