Prudnik24

Tężnia już na wiosnę

Tężnia już na wiosnę
31 grudnia
16:52 2017

Prace przy budowie głuchołaskiej tężni dobiegają końca. To pierwsza tężnia w południowo-zachodniej Polsce.

Piętnastometrowy obiekt zostanie oddany do użytku mieszkańcom i turystom wczesną wiosną 2018 roku.- Oprócz prac wykończeniowych tężni, przewidziane są także roboty związane z zagospodarowaniem terenu wokół konstrukcji oraz przycięciem drzew – informuje Piotr Woźniak, wicestarosta nyski.

„Zwiedziliśmy nową inwestycję powiatu w naszej gminie.  Tężnię solankową, która przyciąga ciekawy wzrok przyjezdnych do gminy i szpitala przy ul. Lompy. By nie było zbędnych komentarzy – mimo widocznej tablicy informującej o braku wstępu,  weszliśmy za pozwoleniem. Celem tego wejścia było sprawdzenie, jak to wygląda z góry. A wygląda to wspaniale.” – czytamy na głuchołaskim portalu informacyjnym glucholazyonline.com.pl

Główną funkcją tężni orpócz ładnych widoków ma być jednak efekt leczniczy polegający na tym, aby znajdujący się na obiekcie rdzeń z gałązek tarniny był owiewany wiatrem. Wówczas to cząsteczki soli będą odrywać się od rdzenia. Rozwój innych sposobów pozyskiwania soli oraz wzrost znaczenia balneologii w lecznictwie spowodował, że tężnie stały się miejscem służącym do zażywania inhalacji powstałego w ich otoczeniu specyficznego aerozolu. Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej i w przypadku ogólnego wyczerpania.

Na głuchołaski obiekt składa się prawie siedemdziesiąt schodów, wybudowanych zostało pięć poziomów, z czego najwyższy stanowi platformę widokową.  Solidna konstrukcja oparta na nowoczesnych rozwiązaniach technicznych zapewni obiektowi bezpieczeństwo przed takimi wiatrami, jakie pojawiły się na Opolszczyźnie w minionych miesiącach.

Maciej Dobrzański

Gazeta Prudnik24 – numer 264

Reklamy 

ReklamyFacebook