Prudnik24

W „Rolniku” nowy sprzęt i doposażone pracownie

W „Rolniku” nowy sprzęt i doposażone pracownie
20 stycznia
18:29 2018

Ze środków pozyskanych przez starostwo powiatowe w projekcie „Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych dla regionu branżach” w grudniu zakupiono dla Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku nowoczesny sprzęt. Wcześniej w ramach tego samego projektu zmodernizowano też dwie pracownie kształcenia zawodowego i dwa place manewrowe.

Pozyskany przez ZSR sprzęt rolniczy, to: przyczepa oraz ciągnik rolniczy, ładowacz czołowy,  oraz  opryskiwacz i rozsiewacz nawozu. Maszyny te mają podnieść poziom kształcenia zawodowego uczniów z klas o profilu  technik rolnik, w zakresie umiejętności prowadzenia i obsługi pojazdów oraz maszyn rolniczych, a zarazem lepiej dostosować ich kwalifikacje do wymagań runku pracy.

Inwestycja dokonana w ramach projektu systemowego „Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych dla regionu branżach” to ponad 334,5 tys. zł, w tym prawie 285 tys. zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, oraz 50 tys. zł w ramach wkładu własnego powiatu.

– Zakupiony sprzęt jest pierwszą turą wyposażenia, które trafi do Zespołu Szkół Rolniczych, dzięki realizowanemu przez starostwo projektowi wsparcia kształcenia zawodowego w powiecie prudnickim. W sumie pozyskaliśmy ponad 3 mln zł na modernizację i rozbudowę dwóch pracowni – gastronomicznej i hotelarskiej, na budowę placów manewrowych przy Zespole Szkół Rolniczych oraz przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego na ul. Prężyńskiej, a także na zakup sprzętu – wyjaśnia starosta prudnicki, Radosław Roszkowski.

W grudniu 2016 r. przeprowadzono końcowe prace w ramach rozbudowy budynku mechanizacji na potrzeby pracowni gastronomicznej oraz produkcji rolniczej (wartość inwestycji to 889 tys. zł).

Z kolei na przełomie sierpnia i września 2017 r. zakończono przebudowę placów manewrowych,

przeznaczonych do nauki jazdy samochodem osobowym, wózkiem widłowym i ciągnikiem (wartość inwestycji to prawie 992 tys. zł).

Sławomir Hajdecki, dyrektor prudnickiego ZSR, liczy że poprawa bazy dydaktycznej placówki  przyczyni się nie tylko do poprawy wyników egzaminów zawodowych, ale także zwiększy rekrutację kandydatów do kształcenia się w zawodach rolniczych. Już teraz prudnicki „Rolnik” prowadzi kursy zawodowe, z których korzystają również mieszkańcy obu ościennych województw.

Gazeta Prudnik24 – numer 290

Reklamy

Reklamy

Facebook