Prudnik24

Będą środki na obiekty sakralne

Będą środki na obiekty sakralne
27 stycznia
17:01 2018

Na rzecz pozyskania środków na remonty obiektów sakralnych w powiecie prudnickim lobbowała poseł Katarzyna Czochara. O powodzeniu tych starań poinformowała podczas styczniowej konferencji prasowej.

Kilkaset tysięcy zł. zostanie przeznaczone na kościoły w Prudniku (św. Michała Archanioła), Szybowicach, Dytmarowie, Trzebinie i Lubrzy. Remonty skoncentrują się na renowacji ołtarza i prezbiterium oraz pracach osuszeniowych i malarskich.

– Od wielu lat sukcesywnie remontujemy nasz kościół. Sześć lat temu należało zrobić wieniec na wieży renesansowej. Był to wielki wydatek – ponad 30 tys. zł. W międzyczasie należało wymienić nagłośnienie w kościele, część elektryki, żarówki wszystkie na energooszczędne. Przyszedł także czas na wymianę dachu kościoła – to był koszt 300 – 400 tys. zł. Co roku staraliśmy się o dofinansowanie z różnych źródeł. Wnioski jednak przepadały, ponieważ nie byliśmy produktem turystycznym – mówił w rozmowie z Radiem Opole ks. Piotr Bałos, proboszcz parafii w Lubrzy. Jak dodał, dwa lata temu o pomoc poprosił poseł Katarzynę Czocharę, dzięki której pozyskano z ministerstwa 100 tysięcy zł. – W ubiegłym roku wymieniony został dach z częścią drzewa na kościele oraz zrobiono elewację zewnętrzna wieży kościoła. W sumie kosztowało to ok. 425 tys. zł, 100 tys. zł to dotacja, reszta to składki parafian. Dotacja rządowa pozwoli nam na wykonanie kolejnych prac przy kościele – odwodnić świątynie i osuszyć ściany – dodał proboszcz.

Maciej Dobrzański 

Gazeta Prudnik24 – numer 211

Reklamy

 

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook