Prudnik24

Roszkowski i Siano: Nie będzie likwidacji II LO

Roszkowski i Siano: Nie będzie likwidacji II LO
02 lutego
15:45 2018

Dziś odbyła się konferencja prasowa starosty Radosława Roszkowskiego i wicestarosty Janusza Siano. Tym samym zrezygnowano z przeprowadzenia nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu, podczas której miało się odbyć głosowanie nad proponowanymi pierwotnie – i szeroko komentowanymi – zmianami reorganizacyjnymi w oświacie powiatowej (o sprawie pisaliśmy tu: https://prudnik24.pl/index.php/2018/01/31/sesja-rm-schronisku-beda-leczyc-alkoholikow-roszady-oswiacie/).

– Nie chcemy wylewać dziecka z kąpielą, wsłuchujemy się w głosy uczniów, rady pedagogicznej i radnych. Temat jest bardzo delikatny, bo majstrowanie w strukturze oświatowej jest tematem ryzykownym. Dlatego zdecydowaliśmy się po konsultacjach z kuratorium oświaty uwzględnić niektóre propozycje, które padały z ust radnych i zmienić nieco kierunek reformy – zaznaczył Radosław Roszkowski.

– Polityka państwa zmierza do tego, by szczególnie pielęgnować kierunki mundurowe, a wiec te, które mamy w naszym II LO. MON uruchamia w tym roku projekt pilotażowy, który zapewni wyższe standardy nauczania niż do tej pory i konkretne dofinansowanie. Likwidacja II LO mocno by te działania mogła skomplikować, bądź spowodować niemożność ich wprowadzenia – podkreślił wicestarosta Janusz Siano, dodając, że powiat nigdy nie miał zamiaru – nawet w sytuacji planowanej wcześniej likwidacji II LO – rezygnować z kierunków mundurowych (nawet przy hipotetycznym wcieleniu II LO do I LO, miejsce nauczania uczniów nie zmieniłoby się – tłumaczył wiceszef powiatu).

Starostowie tłumaczyli, że nowa koncepcja oświatowa nadal zakłada „zejście z budynku przy ul. Podgórnej” (obiekt ten będzie służył Szkole Podstawowej nr 1) przy utrzymaniu II LO.

– To rozwiązanie ostudzi środowisko, uspokoi pewne emocje – wyrażał nadzieję Siano. – Oszczędności, które planowaliśmy będą nieco mniejsze, ale i to i tak wystarczy.

– Na obiektach położonych przy ulicy Kościuszki funkcjonować będą trzy placówki oświatowe. Nie łączymy CKZiU z Zespołem Szkół Rolniczych, z ZSR nie wyłączamy II LO – objaśniał Roszkowski. – CKZiU nadal będzie korzystać z obiektu przy ul. Prężyńskiej, w jej dyspozycji będzie też obiekt przy ulicy Kościuszki 55, z którego nadal będzie korzystać też II LO, natomiast ZSR będzie się koncentrować przy ulicy Kościuszki 56. Swoje funkcję zachowają tez dyrektorzy CKZiU oraz ZSR.

Siano i Roszkowski zapewnili, że pracownicy placówki przy ul. Prężyńskiej nie będą zwolnieni i powiat odpowiednio ich „zagospodaruje”.

– Czynimy starania, aby nawet te osoby, które z oczywistych powodów stracą pracę, jej nie utraciły. Panie sprzątające znajdą zatrudnienie w ZBK, również mamy pomysł na pana woźnego, który ma bardzo pozytywną opinię i zatrudnimy go w starostwie. Prowadzimy też starania o to, aby pracy nie straciła pani sekretarka. Pani bibliotekarka będzie przesunięta do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Jak się nam to uda, nikt z tych osób nie straci pracy. – podkreślał Janusz Siano.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gazeta Prudnik24 – numer 264

Reklamy 

ReklamyFacebook