Prudnik24

Kolej powróci?

Kolej powróci?
15 lutego
15:20 2018

Pod koniec stycznia w Urzędzie Miejskim w Głubczycach odbyło się spotkanie burmistrza Adama Krupy z wicemarszałkiem Województwa Opolskiego Szymonem Ogłazą dotyczące przywrócenia ruchu kolejowego na liniach 177/294 Racławice Śląskie – Głubczyce – Baborów.

Uczestników spotkania było zresztą więcej – zjawili się także przedstawiciele starostwa, pobliskich gmin, właściciele lokalnych firm i członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kolei. Jak informuje gmina Głubczyce na swoje stronie internetowej, rozmówcy zwrócili uwagę na pilną potrzebę przywrócenia komunikacji kolejowej w Głubczycach, argumentując to względami ekonomicznymi, infrastrukturalnymi i społecznymi. Jako przykład podobnego działania podawano gmin Głogówek i Baborów.

Wicemarszałek przyznał, że powiat głubczycki jest jedynym na Opolszczyźnie bez połączenia kolejowego.

– Należy dołożyć wszelkich starań, by włączyć linie 177/294 w plan rewitalizacji podsudeckiej linii kolejowej 137 planowanej na najbliższe lata. – mówił Ogłaza, dodając, że linia głubczycka byłaby wówczas wpisana w dokumenty strategiczne PLK dotyczące remontu linii 137. W pierwszej kolejności przywrócono by ruch towarowy, a w przyszłości może nawet pasażerski.

Według Łukasza Krechowiackiego, wiceprezesa firmy „Top Farms”, szacowany transfer płodów rolnych odbywałby się na poziomie 250 000 ton rocznie. Te dane znają: Ministerstwo Infrastruktury, PKP PLK, PKP Cargo jak i prezes Rady Ministrów – wszyscy z wymienionych byli o tym informowani w poprzednich latach .

„Adam Krupa zadeklarował interwencję na szczeblu województwa i kraju. W najbliższym czasie wystosuje pisma w tej sprawie, które zostaną wręczone Ministrowi Inwestycji i Rozwoju oraz Prezesowi Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. „ – informuje gmina. Sprawa została też omówiona pod koniec stycznia podczas I posiedzenia Konwentu Marszałków Województw RP, którego tematem były m.in. modernizacje linii kolejowych przez PKP PLK, PKP S.A. oraz działanie na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Pisma zostały podpisane przez samorządowców, przedsiębiorców i dalej skierowane do parlamentarzystów z województwa opolskiego oraz ministra infrastruktury.

Maciej Dobrzański

Za: glubczyce.pl

Gazeta Prudnik24 – numer 203

Reklama

Reklamy

 

 

 

 

 

 

 

Facebook